Orta Doğu’da Bu Hafta Ne Oldu ?

Orta Doğu’da Bu Hafta (21.11.2021)

Orta Doğu’da Bu Hafta (21.11.2021)

Türkiye’de Serbest Bırakılan İsrailli Çift

Yaklaşık bir haftadır casusluk suçlamasıyla Türkiye tarafından tutuklu bulunan İsrailli evli bir çift serbest bırakılarak evlerine gönderildi.

Otobüs şoförü Mordi ve Natali Oknin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konutunun fotoğraflarını çektikleri için tutuklandıklarında İstanbul’da tatilde olduklarını söyledi.

Hem çift hem de İsrail hükümeti suçlamaları reddetti.

İran’da Kürtaj Kısıtlamaları

İran’da doğum oranını artırmaya yönelik bir yasa, belirli üreme sağlığı hizmetlerine ve hizmetlerine erişimdeki kısıtlamalara ilişkin endişeleri dile getirdikten sonra yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanlığı internet sitesine göre, “aile desteği ve nüfus gençleştirme” yasası Ekim ayında meclis tarafından onaylandı ve pazartesi akşamı yürürlüğe girdi. Bu yasa, kürtaj kısıtlamalarını arttırıyor ve doğum kontrolüne daha az erişim sağlıyor.

Yasa ayrıca çocuklu ailelere çeşitli faydalar sağlıyor ve kadınları çocuk sahibi olmaya teşvik etmek, bekarlığı veya kürtajı kınamak için bir televizyon kampanyası da sunuyor.

Libya Seçimleri

Ordusu ülkenin doğusunda bulunan Libyalı General Halife Hafter, önümüzdeki ay yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmayı planladığını açıkladı.

Televizyonda yayınlanan bir konuşmada General Haftar, seçimlerin Libya’nın şiddetli krizinden çıkmanın tek yolu olduğunu söyledi.

Ayrıca Libya’nın önceki lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu, önümüzdeki ay ülkenin ilk doğrudan cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olarak kaydoldu.

Bölgeden Mülteci ve Göçmen Haberleri

Yerel basının bildirdiğine göre kuzeydoğu Yunanistan’da kendilerini taşıyan bir minibüsün cuma günü erken saatlerde düşmesi sonucu en az yedi mülteci öldü.

Yunan kamu yayın kuruluşu ERT, yerel polis kaynaklarına dayandırdığı haberinde, 15 kişiyi taşıyan aracın ülkenin kuzeydoğu sınırından kuzeydeki Selanik liman kenti Selanik’e doğru Egnatia Odos karayolu üzerinde seyir halindeyken gece yarısından hemen sonra düştüğünü söyledi.

Pazartesi günü, Lübnan pasaportlu 39 Filistinli, İspanya’ya iltica başvurusunda bulunmak için Barselona’daki bir uçuş konaklamasından yararlandı.

Katalan Eşitlik Bakanı cuma günü İspanyol hükümetini bu hafta başlarında Barselona Havalimanı’na sığınma talebinde bulunan 39 Filistinliden oluşan bir grupla daha iyi ilgilenmeye çağırdı.

Reuters’in bildirdiğine göre, Suriyeli doktor Kassam Shahadah, üç yıl önce bir savaş mültecisi olarak Polonya’ya yerleşti ve şimdi, dondurucu ormanlardan geçerek tehlikeli bir yürüyüşten sonra girmeye çalışan çaresiz Orta Doğu göçmenlerine yardım etmek için sınırında gönüllü çalışıyor.

Suriyeli müzisyen Omar Souleyman, menajeri ve yerel bir güvenlik kaynağına göre, Kürt militanlarla bağlantılı olduğu iddiasıyla Türkiye’de gözaltına alınmasından iki gün sonra serbest bırakıldı.

On dokuz Suriyeli insan hakları ve izleme kuruluşu, Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (Interpol) ile Suriye rejimi arasındaki işbirliğinin yeniden başlamasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Gruplar, kararın ülke içindeki ve dışındaki Suriyeliler arasında korku yarattığını söylüyor.

Filistin İnsan Hakları Derneği (Tanık), Lübnan’daki Filistinli mülteciler arasındaki yüksek yoksulluk oranlarının çocuk işçiliği olgusunu daha da kötüleştirdiğini söyledi.

2019’dan bu yana Mısır’da Kızıldeniz Valiliği’nde gözaltına alınan on Eritreli mülteci dört gündür açlık grevinde.

Diğer Gelişmeler

Fas, kırk yıllık bir aradan sonra bu yıl Kainat Güzeli yarışmasına geri döndü.

Fas Kainat Güzeli, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, bu yılki yarışmayı kazanan Fatima Zahra Khayat’ın, bu yıl İsrail’de ülkeyi temsil edememesine neden olan ayak bileği sakatlığı nedeniyle unvanından vazgeçtiğini duyurdu.

https://www.instagram.com/p/CWWJvVJK6Cv/?utm_source=ig_embed&ig_rid=1d77f05d-b8fb-4357-8b4b-d9f85d06a43d

Cezayir ile gerilim arttıkça Fas, zorunlu askerliği yeniden başlatmaya hazırlanıyor. Koronavirüs pandemisi sırasında zorunlu askerlik askıya alınmıştı.

Uluslararası Kadın Siyonist Örgütü (WIZO) Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail’de kadınlara yönelik aile içi şiddet vakalarının sayısının 2019’da 688’den 2020’de 2.853’e keskin bir şekilde sıçradığını ve yüzde 315’lik bir artış olduğunu söyledi.

Mert DEDECAN

Haftanın Filmi

Haftanın Şarkısı

Kaynakça

www.bbc.com

www.lorientlejour.com

www.middleeastmonitor.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
EnglishFrançaisTürkçe