Hakkımızda

Yoğun bir iş gününden sonra eve geldiniz. Arabanızı garaj (garage) ‘a çektiniz. Muhtemelen gardırobunuzdan (garde robe) en rahat kıyafetlerinizi seçtiniz. Collier ( kolye)’nizi çıkardınız. Accessoire (aksesuar)’larınıza göz gezdirdiniz. Salon (salon) ‘a geçtiniz. Etajer (étagère) ‘in üstünde bulunan abajur (abat-jour)’u yaktınız. Ayakları uzatıp televizyon (télévision) izlemenin tam zamanı. Yemeği salon da mı yoksa salle à manger de mi yemeli? Yemekten sonra büro (bureau)’da etüt (étude) mü yapmalı? Sonra balcon (balkon)’a çıkıp uzun zamandır aranmayan cousin(kuzen)’i mi aramalı? Neyse, telefonu (téléphone) prize ( prise) ‘e takıp şarj (charge) etmenin tam zamanı.


İşte size, dilimize sayısız kelimelerle geçmiş Fransızcanın diyarı Fransa’dan bahsediyoruz.

Peki ama hangi Fransa?


Paris’in elit Quartier Latin mahallesi mi yoksa en meşhur banliyösü Seine-Saint-Denis’ye mi gitmek istersiniz?


Salyangoz yemeği üstüne kruvasan mı yemek istersiniz yoksa bol Cezayir soslu Türk döneri mi?


Düzgün Paris Fransızcasıyla kaldırım serçesi Édith Piaf’ı mı dinlemek istersiniz, yoksa göçmen kökenli Fransızların ağdalı ve argolu şarkılarını mı?

Avrupa’ya ve dünyaya “Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik” sloganlarını yayan Fransız Devrimi’ni mi konuşmalı yoksa faşizmin modern öncüleri Le Pen ailesini mi?

Sizlere alternatif bir Fransa sunma girişiminde değiliz, bilakis tüm bu karşıtlıkların ve çıkmazların oluşturduğu gerçek Fransa’dan bahsediyoruz. Fransa hakkında her şeyi değil ama bazı şeyleri bulabileceğimiz La Bohème’e hoş geldiniz.

BİZ KİMİZ?

TARIK ASLANHAN

Genel Yayın Yönetmeni

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde tamamladı. Yüksek lisans eğitiminde Sorbonne Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde gelişmekte olan ülkelerle uluslararası ticaret ve politika üstüne çalıştı. Lübnan’da İç İşleri Bakanlığı’nda Yvelines Belediyesi adına bölgesel kalkınma projesi yönetti. La Bohème Dergisi’nin kurucusudur.

YILDIZ TOKMAK

Yazı İşleri Müdürü

Beykent Üniversitesi’nde sinema – televizyon ve psikoloji alanlarında lisans, aynı üniversitede iletişim sanatları ve tasarım alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Fransa’da eğitim ve iş yaşamıma devam etmektedir. Yazın, sinema, fotoğraf ve psikoloji ilgi alanları arasında.

MERT DEDECAN

İçerik Yöneticisi

Marmara Siyasal mezunudur. Sciences Po Grenoble’da Orta Doğu üzerine master yaparak, Doğu’ya Batı’dan bakmıştır. Şimdilerde mülteciler üzerine çalışmaktadır. 

MEHMET KADİR TOPAL

Editör

Marmara Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi, Picardie Jules Verne Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanlarında eğitim gördü. Tarih, sosyoloji, siyaset ilgi alanlarını oluşturuyor. Kariyerine uluslararası ticari faaliyet gösteren bir şirkette yurtdışında devam ediyor.

ELİF KILIÇ

İçerik Sağlayıcısı

Saint Michel Fransız Lisesi’nden sonra eğitimine Sorbonne Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı’nda devam etmekte. Karşılaştırmalı Edebiyat alanında uzmanlaşmak istiyor. Fotoğraf, sinema, felsefe ve edebiyat ilgi alanları.

AYKUT TUNCA

Sosyal Medya Sorumlusu

Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu ve İstanbul Üniversitesi İktisat Yüksek Lisansı ile eğitim hayatına devam etmektedir. Sosyal medya ve pazarlama konularında tecrübeli bir Vefa Liselidir.

REŞAT ÇÖTELİ

İçerik Sağlayıcısı

İstanbul Üniversitesi Tarih okuduktan sonra dil eğitimi ve akademik kariyer bağlamında Fransa’ya geldi. 4 yıl Fanatik Gazetesi’nin ardından birçok medya kuruluşunda çalıştı. Şu anda Fransa’da yaşamaktadır.

ORHUN KAYA

İçerik Sağlayıcısı

Lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi’nde tamamlayan Orhun Kaya, bu süre boyunca bir senesini Fontys Applied Sciences’ta geçirdi. 2017 yılında çalışma hayatına Linktera Bilgi Teknolojileri ile başlamış olup ve danışmanlık hizmeti kapsamında Yapı Kredi, Onur Air, Trendyol gibi birbirinden farklı şirketlerin projelerinde yer almaya devam etmektedir. Galatasaray Üniversitesi üretim yönetimi ve pazarlama bölümünde yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir.

KAYRA BOYAR

İçerik Sağlayıcısı

Sainte Pulchérie Fransız Lisesinde eğitim görmekte. Görsel sanatlara, özellikle dijital tasarım ve fotoğrafçılığa ilgi duyuyor. Bunların yanı sıra müzik ile uğraşıyor. 

BUSE ÖZCAN

İçerik Sağlayıcısı

Eğitimini Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde sürdürmektedir. Küçük yaşlardan beri sporla iç içe olmakla birlikte edebiyata ve sanata olan ilgisini de ilerletmek üzere çalışmalarda bulunmaktadır.

Başa dön tuşu