Orta Doğu’da Bu Hafta Ne Oldu ?

Orta Doğu’da Bu Hafta Ne Oldu ? (07.03.2021)

Aşı Olana Dubai’de %10 İndirim

Dubai restoranları aşılanmış olarak restorana gelip yemek yiyenlere indirim yapıyor.
1. dozu alanlara %10 ve her ikisine de sahip olanlar için %20 indirim sunduğundan, vatandaşlar covid aşı kanıtı göstermeleri gerekiyor.

Papa’nın Irak ziyareti

Tarihte ilk defa bir Papa Irak’a ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret öncesi yayınladığı video mesajına, “Iraklı kardeşlerim selamın aleyküm” sözleriyle başladı.

Irak’a barış isteyen bir hacı olarak gideceğini vurgulayan Papa, “Tövbekâr bir hacı olarak geliyorum. ‘Hepiniz kardeşsiniz’ diye yinelemek için yanınıza geliyorum.” dedi.

4 günlük ziyaret sürecinde Papa, Irak Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile görüştü. Şiizmle de ilk defa iletişim kurulması bakımından Irak‘taki Şiilerin dini mercii Ayetullah Ali Es-Sistani ile görüştü. Program dahilinde Ezidiler ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile de bir görüşme gerçekleştirecek.

Suriye’de Muhaliflerin Aşı Arayışı

Suriye muhalefetinin geçici hükümeti, koronavirüs aşısını Suriye‘nin kuzeybatısındaki nüfusun belirli bir kategorisine getirmeye çalışıyor. Muhalefetin Sağlık Bakanlığı, COVID-19 aşısının alınması ve kuzeybatı Suriye sakinlerine dağıtılması için Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) COVAX Girişimi’ne resmi bir talepte bulundu.

Koronavirüs Gölgesinde Hac Ziyareti

Suudi Arabistan yetkililerinin, hac ibadetini yerine getirmek isteyenlerden koronavirüs aşısı olmaları şartı aranacağını duyurdu. Suudi Sağlık Bakanı Tevfik er Rebia’nın, hac ibadetinin sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için Mekke ve Medine’deki görevlilerin de aşılanması talimatı verdiği bildirildi.

Fas’ta Adalet ve Kalkınma Partisi’nde Ayrışmalar

Eski Fas hükümet başkanı Abdelilah Benkirane, 1 Mart Pazartesi günü bir mektupta, partinin genel sekreterliğinin tıbbi esrar yasallaştırma tasarısını kabul etmesi halinde Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD) üyeliğini dondurmakla tehdit etti. Bir müddet önce de parti içinde İsrail ile normalleşme girişimlerinden sonra tartışmalar ve ayrışmalar zaten artmıştı.

Batı Sahra ve Fas ile Almanya İlişkilerinin Kesintisi

Fas, Alman büyükelçiliği ile iş birliğini durdurdu. Faslı kıdemli bir diplomat pazartesi günü yaptığı açıklamada, Fas’ın hükümet dairelerine Almanya’nın Kuzey Afrika krallığındaki büyükelçiliğiyle iş birliğini ve temaslarını kısmen Berlin’in Batı Sahra konusundaki tutumu nedeniyle durdurmalarını söyledi.

Üst düzey diplomat, Almanya’nın aralık ayında Fas’ın Batı Sahra üzerindeki egemenliğini tanıma kararına verdiği tepkiyi ve Fas’ı geçen yıl Libya ile ilgili uluslararası bir toplantıya davet etmeme kararını gerekçe gösterdi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger ise, Fas ile diplomatik ilişkilerinin bozulması için bir sebebin bulunmadığını söyledi.

Öte yandan Fas basınında çıkan haberlere göre Ürdün, tartışmalı Batı Sahra bölgesinde bir konsolosluk açtı.

Churchill’in Fas Tablosu Satıldı

İngiliz savaş zamanı lideri Winston Churchill’in bir tablosu, müzayedede 11,6 milyon dolara (8,4 milyon sterlin) satıldı.

Churchill, 1943’te Fas’taki Koutoubia Camii Kulesi’ni boyamış ve daha sonra ABD Başkanı Franklin Roosevelt’e hediye etmişti.

Afganistan’ın doğusunda işten eve dönerken üç kadın medya çalışanı öldürüldü

Hükümet yetkilileri, salı günü Afganistan‘ın doğusundaki Celalabad kentinde üç kadın medya çalışanının vurularak öldürüldüğünü söyledi. İl polis şefi Juma Gül Hemat, şüpheli saldırganın tutuklandığını ve isyancı Taliban ile bağlantılı olduğunu söyledi. Bir Taliban sözcüsü ise saldırıyla herhangi bir ilgilerinin olmadığını açıkladı.

Fransa ile ilişkilerin normale dönüş sinyalinden sonra Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Doğu Akdeniz’de Mısır’la deniz yetki alanları meselesini müzakere edebilir, ilerde kendi aramızda anlaşma imzalayabiliriz” dedi.

Suriye’de Rus ordusu ünlü İsrailli casus Eli Cohen’in kalıntılarını arıyor.

Netflix’te The Spy dizisiyle yeniden gündeme gelen Eli Cohen için bazı uzmanlar, Şam’daki yetkililerin bile 1965’te maskesini düşürüp asılan İsrail gizli ajanının nereye gömüldüğünü artık bilmediğini söylüyor.

İranlı Mülteci Olimpiyat Şampiyonu

Reuters, İranlı kadın Olimpiyat madalyası sahibi Kimia Alizadeh’e Almanya’da mülteci statüsü verildiğini ve bu yaz Tokyo’da Olimpiyat Mülteci Takımında beyaz bayrak altında yarışmayı hedeflediğini bildirdi.

Rio 2016 Olimpiyatları’nda tekvando bronz madalyası kazanan Alizadeh, geçen yıl Hollanda, Kanada, Belçika ve Bulgaristan için yarışmak üzere çeşitli tekliflerin ardından Almanya’ya kaçtı.

Kendisi, propaganda aracı olarak kullanılmasından bıktığı için memleketini terk ettiğini söylemişti.

İsrail’de Ultra Ortodokslar ve Koronavirüs

İsrailliler koronavirüs salgını için ultra Ortodoks inancındaki İsraillileri suçluyor. Medya, laik çocukların evlerine kapatılıp eğitim kurumlarına gidemezken, aşırı Ortodoksların kilitlenmeye rağmen özerk bir birim olarak hareket ettiklerini ve eğitim kurumlarını açtıklarını vurguladı. Bu olayların ardından bazı seküler İsrailliler, ultra Ortodoks İsraillileri taksilerine bile almamaya başladı.

Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Filistin topraklarında işlendiği öne sürülen savaş suçlarının araştırılması için resmi bir soruşturma başlattı.

Başsavcı Fatou Bensouda, “Beş yıla yakın süren özenli incelemenin ardından açılan soruşturmanın” 13 Haziran 2014 tarihinden bu yana işlendiği belirtilen, mahkemenin yetkisi dahilindeki suçları kapsayacağını açıkladı.

Cezayir’de Hirak protestolarının ardından Cezayir başkanı: Protestocuların çoğunun taleplerini karşıladık.” dedi.

Cezayir Devlet Başkanı Abdelmadjid Tebboune, ülkenin ordusunun “profesyonel” ve “siyasetten uzak” olduğunu söyleyerek, “gerçek halk hareketi” olarak adlandırdığı şeyin “neredeyse tüm taleplerinin” karşılandığını düşündüğünü sözlerine ekledi.

Tarihte Bu Hafta Orta Doğu’da

1966 – Baas Partisi, Suriye’de yönetimi ele geçirdi.

1989 – İran, Birleşik Krallık ile diplomatik ilişkilerini kesti.

2002 – ABD kuvvetleri Afganistan topraklarına girdi.

Mert DEDECAN

Haftanın filmi

Haftanın şarkısı

Kaynakça

www.bbc.com

www.middleeastmonitor.com

www.reuters.com

www.middleeasteye.net

www.mepanews.com

www.al-monitor.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu