Orta Doğu’da Bu Hafta Ne Oldu ?

Orta Doğu’da Bu Hafta Ne Oldu ? (27.12.2020)

TBMM’de salı günü, uluslararası alanda tanınan hükümet adına savaşan Libya’daki Türk askerlerinin konuşlandırılmasını uzatmak için oylama yapıldı. Kabul edilen karara göre Türk askerleri 18 ay daha Libya’da varlık gösterecek.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi onuruna verilen yemekte yer alan Duhok Valisi Ali Teter, ülkesine döner dönmez Türkiye aleyhine açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin “Irak topraklarında işgalci konumunda” olduğunu savunan Teter, “Maalesef işgal ettikleri yerlerde de iyi muamelede bulunmuyorlar. Ağaçları kesiyorlar, halkın bağ ve bahçesine zarar veriyorlar. Bu konuda geçmişte birçok defa Türkiye hükumetini bilgilendirdik, itirazlarımızı ilettik, bunu yapmaya da devam edeceğiz.” dedi.

Öte yandan Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, ülkesinde yaptığı açıklamada Türkiye ziyaretine değinerek “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, benim yakın dostumdur. Türkiye’de Irak’a yakışır şekilde karşılama töreni düzenlendi. Türkiye, Kuveyt Konferansı’nda taahhütte bulunduğu 5 milyar dolarla Irak hükümetini desteklemeye hazır.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın Irak’ta bulunan Amerikalılara yönelik yeni saldırılar planladıklarını iddia etti ve Irak’ta bir Amerikalı ölürse bundan İran’ı sorumlu tutarım dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Suudi Arabistan’a 478 milyon dolar değerinde güdümlü füze ihracatı yapacağı, savaş uçaklarına kullanılmak üzere havadan-karaya 7 bin 500 adet füze mühimmatının ihracat lisansına onay verme kararını Kongre’ye tebliğ ettiği ileri sürüldü.

Mülteci Gündemi

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) İtalya sorumlusunun paylaşımına göre Tunus’tan İtalya’ya iltica etmeye çalışan 40 mülteciyi taşıyan tekne kaza geçirdi. En az 20 mültecinin yaşamını yitirdiği kazada 15 mülteci ise kayıp.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suudi Arabistan’ın geri gönderme merkezlerinde yüzlerce sığınmacıya işkence ve kötü muamelede bulunduğunu bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü dün, Cezayirli yetkilileri “yedi Yemenli sığınmacının” sınır dışı edilmesini durdurmaya çağırdı.

İsrail, toplu Covid 19 aşılama işlemlerine başladı. Başbakan Benjamin Netanyahu’da kameralar önünde aşı oldu.

Mısır’ın koronavirüsle Mücadele Bilimsel Komitesinin bir üyesi, Mısır’daki koronavirüs enfeksiyon sayılarının sağlık bakanlığı tarafından açıklanandan en az on kat daha fazla olduğunu söyledi.

Fas-İsrail görüşmeleri ve yakınlaşmaları

Geçen haftalarda Fas ile İsrail ilişkilerinde normalleşme ve ilerlemeler kaydedilmiş iki ülkenin diplomatik temsilcileri bir araya gelmişti. Bu kapsamda İsrail tarafından kaldırılan bir uçak ilk defa Fas’a iniş yapabildi.

Birçok ticari ve ekonomik anlaşma imzalayan taraflar arasındaki anlaşmalara Amerikan Başkanı’nın damadı Jared Kushner’de aracılık ediyor. Örneğin bu normalleşmeden sonra her yıl en az 200 bin İsrailli turistin Fas’a ziyaret etmesi bekleniyor.

Fas Dışişleri Bakanlığı’na göre ise İsrail ile normalleşme görüşmeleri 2018’de başladı.

Ayrıca Fas Kralı VI.Muhammed Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a hitaben yazdığı bir mektupta, İsrail’le diplomatik ilişkileri yeniden kurma kararına rağmen, krallığının Filistin davasını destekleme konusundaki tutumunu tekrar teyit etti.

Bu gelişmelerin ardından, Fas’ın kendi toprakları olarak gördüğü ama uluslararası alanda statüsü tartışmalı olan Batı Sahra bölgesinde Birleşik Arap Emirlikleri’nden ve Bahreyn’den sonra Mısır da bir konsolosluk açtı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise perşembe günü Washington’un, Batı Sahra’da bir konsolosluk kurma yönünde adımlar attığını duyurdu.

Kuskus UNESCO listesinde

UNESCO, somut olmayan dünya mirası listesine kuskusu ekledi.

Ezeli rakipler Cezayir ve Fas, dünyanın somut olmayan kültürel mirası Birleşmiş Milletler listesine resmi olarak katılmakta olan kuskusu kutlamak için farklılıklarını bir kenara bıraktı.

Tunus ve Moritanya’nın yanı sıra Kuzey Afrika komşuları, dünyanın en değerli kültürel uygulamalarını sergileyen Berberi yemeğini Mart 2019’da UNESCO listesine eklemek için dilekçeyi sunmuşlardı.

İran’da çocuk evlilikleri

İran’da bu yılın mart ve mayıs ayları arasında 14 yaşından küçük 7.323 kız evlendirildi. İran İstatistik Merkezi dün yeni bir raporda kızların 10-14 yaşları arasında olduğunu ortaya koyarken, 15 yaş altı doğum yapan küçüklerin sayısının da aynı dönemde 346’ya yükseldiğini kaydetti.

İran’da bir buçuk yıldır gözaltında tutulan Fransız-İranlı antropolog, akademisyen Fariba Adelkhah, salı günü Fransa’da bilim ve teknoloji dünyasında kadınların çalışmalarını takdir eden Irène Joliot-Curie Ödülü’ne layık görüldü ve yılın Bilim Kadını seçildi.

Suudi Arabistan’da ilk kez bir kadın doğancılık yarışmasına katıldı

Yerel basında çıkan haberlere göre, bir Suudi Ceza Mahkemesi salı günü kadın aktivist Loujain Al-Hathloul’un gözaltında maruz kaldığı işkenceye karşı açtığı davayı reddetti.

Tarihte Bu Hafta Orta Doğu’da

1951 – Libya İtalya’dan bağımsızlığını ilan etti.

1979 – Özel eğitimli bir Sovyet birliğinin Kabil Havaalanı’nı ele geçirmesinin ardından, Kabil’deki Afgan hükümeti devrildi. Afganistan’ın başına Babrak Karmal getirildi.

2002 – ABD, Rusya, AB ve Birleşmiş Milletler’den oluşan Ortadoğu Dörtler grubu, İsrail ve Filistin arasında acil ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Mert DEDECAN

Haftanın filmi

1997 yılının Cezayir’in de geçen, her türlü tehdit ve şiddete rağmen mücadele eden kadınların öyküsü.

Haftanın şarkısı

Kaynakça

www.al-monitor.com

www.indyturk.com

www.mepanews.com

www.middleeastmonitor.com

www.middleeasteye.net/fr

tr.sputniknews.com/

www.aljazeera.com

www.lorientlejour.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu