Fransa’nın Nabzı

Fransa’nın Nabzı XXIV (09.01.2021)

Koronavirüs Gelişmeleri

Başbakan Jean Castex, akşamları uygulanan sokağa çıkma yasaklarının 20 Ocak’a kadar uzatıldığını duyurdu. Bazı bölgelerde akşam 20.00’da başlayan yasaklar bazı bölgelerde 18.00’da başlayacak.

Okulları kapatmayı son seçenek olarak gördüklerini söyleyen Başbakan, aşılama faaliyetlerinin devam ettiğini ve aşı karşıtı söylemlerin faydasız olduğunu dile getirdi. Bu kapsamda son beş günde toplam 45.000 kişi aşılandı.

Yapılan bir araştırmaya göre ise Fransızların yalnızda %36’sı aşı kampanyasına güveniyor.

Boyun Eğmeyen Fransa Partisi lideri ve cumhurbaşkanı adayı Jean-Luc Mélenchon pazartesi günü, Fransa’nın şu anda kullanımda olan Pfizer-BioNTech yerine “geleneksel tip aşıları” teşvik etmesi gerektiğini, bu nedenle “onları üreten ülkelerden (Rusya, Küba, Çin)” satın alması gerektiğini söyledi.

Paris Crèteil’de bazı üniversite öğrencileri, sınavların amfilerde olmasını istemeyerek bir dilekçe yazdılar. Uzaktan, online bir şekilde sınavların gerçekleşmesini sağlık açısından daha faydalı olacağını düşünen öğrenciler, hastalık kapma stresinin sınav stresinin önüne geçtiğini belirttiler.

Zinedine Zidane, perşembe günü Real Madrid’in antrenmanında bulunmadı. Kendisine yakın bir kişinin Covid-19  testinin pozitif çıkmasının ardından eski milli futbolcu kendisini karantinaya aldı.

Marine Le Pen, Amerika’da Senato’da yaşanan şiddeti kınadığını belirtirken bu olaylardan Donald Trump’ı suçlamayı reddetti.

Özellikle mısır, kolza tohumu ve pamuğu ilgilendiren yaklaşık yüz GDO’ya, özellikle insan ve hayvan gıdasında kullanılmak üzere tüketim izni verildi. GDO içeren tohumların yetiştirilmesinin Fransa’da yasak ancak toplamda “yüz GDO” nun, özellikle “insan ve hayvan gıdası” açısından tüketim için izin veriliyor.

Bande Organisée şarkısıyla Jul ve Marsilya rapçi topluluğu 13’Organisé, Deezer tarafından yapılan bir sıralamaya göre, 2021’e geçiş sırasında Fransa’da en çok dinlenenlerdi.

Bordeaux’da yaylım ateşi… Yaşları 18-21 arasında olan 5 genç, 2 Ocak Cumartesi günü 16 yaşındaki bir gencin hayatını kaybetmesine neden olan otomatik bir silah çatışmasına katıldıkları suçlamasıyla gözaltına alındı.

31 Aralık’ta Rive Party olarak gündeme oturan, yaklaşık bir buçuk gün süren yasadışı yılbaşı partisinin organizatörü olduğundan şüphelenilen 22 yaşındaki bir kamyon şoförü, pazartesi günü suçlanarak hapse atıldı.

Başka bir organizatör, “Başına gelenler adil değil.” diye tepki gösterdi. Gözaltına alınan organizatör, “Yaşayabilmek için ölmeye hazırız.” dedi.

Peugeot-Citroën (PSA) hissedarları pazartesi günü Fransız grubunun İtalyan-Amerikan şirketleri Fiat-Chrysler (FCA) ile birleşmesini onaylayarak dünyanın 4. büyük otomotiv grubu Stellantis’i oluşturdu.

Elysée ve Silahlı Kuvvetler Bakanlığı cumartesi günü Mali’de Haguenau’nun 2. Hussar Alayı’ndan Fransız askerleri Çavuş Yvonne Huynh ve Tuğgeneral Loïc Risser’in hayatını kaybettiğini duyurdu.

Son haftalarda yaşanan bu ölümler Fransız askerlerinin bölgede yerleşik bir şekilde faaliyet gösterip göstermemeleri konusundaki tartışmaları hareketlendirdi.

Askerler anısına düzenlenen törende ise Ordular Bakanı Florence Parly, “Fransa’ya hizmet etmek bir iş değil tutkudur.” açıklamasında bulundu.

Paris Saint Germain (PSG) Thomas Tuchel ile yollarını ayırdıktan sonra eski Paris kaptanı ve geçen yıla kadar Tottenham’ı yöneten Arjantinli Mauricio Pochettino yeni teknik direktör oldu.

Inserm ve Public Health France tarafından bu çarşamba günü yayınlanan 6. ulusal araştırma raporuna göre, kardiyovasküler hastalıklar ve intiharlar, doğum sonrası olan anne ölümlerinin önde gelen iki nedeni haline geldi.

2013-2015 dönemini kapsayan bu araştırmaya göre, Fransa’da her yıl 50 ila 100 kadın gebelik esnasında ve doğumdan bir yıl sonrasına kadar olan süreçte hayatını kaybetmektedir.

Bu çarşamba günü Paris’te yüz kişi, sekiz yıl önce üç PKK’lı kadının öldürülmesini ve Fransa’nın hiç yargılanmamış bu davaya ışık tutmasını talep etmek için yürüyüş gerçekleştirdi. Göstericiler bu ölümlerin arkasındaki güçler olarak MİT ve Recep Tayyip Erdoğan’ı suçladı.

Besançon şehir merkezinde bir fırıncı olan Stéphane Ravacley, Gineli çırağının sınır dışı edilmesini protesto etmek için pazar günü gece yarısından beri yemek yemiyor.

Besançon’un EELV belediye başkanı Anne Vignot salı günü İçişleri Bakanı Gérald Darmanin’e “bu sınır dışı edilmeye karşı çıkmasını ve Gineli Laye Fodé Traoré’nin durumunu düzenlemesini” istediğini yazdı.

Cannes Film Festivali organizatörleri, her yıl mayıs ayında yapılan festivalin bu yıl, sağlık koşullarının gidişatına göre yaz ayında yapılabileceğini söyledi.

Fransız DJ Joachim Pastor, hologram aracılığıyla evlerde canlı konserler sunuyor.

Mert DEDECAN

Bir Musique

Kaynakça

www.bfmtv.com

www. afp.com

www.cnews.fr

www.leparisien.fr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu