Fransa’nın Nabzı

Fransa’nın Nabzı 133 (23.03.2024)

Fransa’nın Nabzı 133. kez bu hafta da sizlerle. Fransa’daki önemli gelişmeleri aktarmaya devam ediyoruz. Keyifli okumalar!

Emmanuel Macron, Ukrayna konusundaki sert tutumunu göstermek için yayınladığı yeni fotoğraflarla dikkatleri üzerine çekti. Macron’un kaslarıyla vururken çekilmiş fotoğrafları, Rusya’ya karşı daha sert bir tavır sergilemesinin ardından geldiği şeklinde yorumlandı.

Fotoğrafların “Rocky” olarak sosyal medyada trend olmasıyla birlikte, diğerleri fotoğrafların gerçekliğini sorgulamaya başladı. Bazıları Macron’un pazılarının büyüklüğüne dikkat çekerken, bazıları da fotoğrafların Rusya lideri Vladimir Putin ile bir boks maçına hazırlanan bir boksör gibi göründüğünü paylaşarak durumu espriyle karşıladı.

Bu görüntüler, Macron’un Batılı askerlerin Ukrayna’ya gönderilmesinin mümkün olabileceğini söylemesinden kısa bir süre sonra ortaya çıktı. Putin ise geçtiğimiz perşembe günü Fransız televizyonuna yaptığı açıklamada, Rusya’nın gücünü artırmaya devam edeceğini ve Ukrayna’nın kaybetmesi durumunda diğer ülkeleri tehdit edeceğini belirtti.

Görüntüler, Kremlin’deki rakibi tarafından da dikkatle izlenecek gibi görünüyor. Halkla ilişkiler uzmanı Gaspard Gantzer, Macron’un bu fotoğraflarla “bir Fransız olarak kendisini göstermek, fiziksel olarak iyi durumda olduğunu ve mücadele etmek istediğini” vurgulamak istediğini söyledi.

Olimpiyat Oyunları İçin Prezervatif

Paris-2024 Olimpiyat Oyunları’nın organizatörleri, Olimpiyat Köyü’nde kalan sporculara 200.000’den fazla prezervatif dağıtacaklarını açıkladı. Bu durum her olimpiyatta endişe yaratmaktadır. AFP’ye konuşan Paris Olimpiyatları Organizasyon Komitesi (Cojo) tarafından belirtilene göre, Paris Olimpiyatları sırasında (26 Temmuz-11 Ağustos) Olimpiyat Köyü’nde cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemek için yaklaşık 200.000 erkek prezervatifi ve 20.000 kadın prezervatifi dağıtılacak. Cojo’nun ilk yardım ve sağlık riskleri koordinasyonundan sorumlu Laurent Dalard, “Olimpiyatlardan bağımsız olarak gördüğümüz şey, toplumda cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların yaygınlığında yeniden bir artış olmasıdır.” dedi.

Fransa’da Irkçı Suçların Artışı

Fransa’da 2023 yılında ırkçı, yabancı düşmanı veya dini düşmanlık içeren suçlar ve suçlar %32 artış gösterdi. İçişleri Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren istatistik servisinin (SSMSI) raporuna göre, bu suçlar 2022’ye kıyasla belirgin bir şekilde arttı. Rapora göre, özellikle 7 Ekim’de İsrail’le Filistin arasında yaşanan olaylardan sonra antisemitist olayların sayısında bir yükseliş yaşandı. 2023 yılında Ulusal Polis ve kolluk kuvvetleri tarafından kaydedilen bu tür suçlar toplamda 15,000 civarındaydı. Ayrıca, son çeyrekte kaydedilen suç sayısı 2022’nin aynı dönemine göre iki katına çıktı. Bu artış özellikle ekim ayından itibaren gözlemlendi ve kasım ayında yüksek seviyede devam etti; aralık ayında ise düşüş yaşandı.

Fransa Yahudi Kurumları Temsil Konseyi (Crif) tarafından da açıkça belirtildiği üzere, antisemitist olaylar 2023 yılında dört kat artarak 1,676’ya yükselirken, Beauvau İstatistik Servisi, anti-Hristiyan, anti-Müslüman veya antisemitist eylemlerle ilgili detayları vermemekle birlikte, ceza konusunda %4’lük bir artış olduğu belirtti. Paris’te bu tür suçlar ulusal ortalamadan neredeyse üç kat daha fazla işlenmekte.

Kurbanların sadece %4’ü suç duyurusunda bulunurken, Fransa’da yaşayan 18 yaş ve üzeri yaklaşık 800,000 kişi ırkçı bir saldırıya uğradığını belirtmiştir, bu da nüfusun %1,6’sına denk gelen oldukça yüksek bir kesimi ifade etmektedir. Rapor bu suçların genellikle Paris’te işlendiğini ve bu oranın da ulusal ortalamadan neredeyse üç kat daha yüksek olduğu oldukça dikkat çekmektedir. Ancak rapor, “Paris’te işlenen suçlar sadece yerleşik nüfusu ilgilendirmiyor, bu da kayıtlı mağdur oranının abartılmasına yol açabilir.” uyarısında da bulunmaktadır.  

CETA’nın Reddi

Fransız Senatosu, Avrupa Birliği ile Kanada arasındaki serbest ticaret anlaşması olan CETA’yı reddetti. Bu oylama, hükümet için önemli bir darbe oldu. 2019’da Ulusal Meclis’te kabul edilen ancak senatoya geri gönderilen anlaşma, ikinci bir oturumda tekrar değerlendirilecek.

Perşembe günü gerçekleşen oylamada, Fransız senatörler CETA’ya karşı oy kullandılar ve bu anlaşmanın onayını tehlikeye attılar. Oylama sonucunda, anlaşmaya ilişkin yasa tasarısının ilk maddesi 44’e karşı 211 oyla reddedildi.

Bu oylama, Komünist Senatör Fabien Gay tarafından “siyasi bir şimşek çakması” ve “demokratik bir zafer” olarak nitelendirildi. Gay, hükümeti bu anlaşmayı tam olarak onaylamamakla eleştirerek, parlamento sürecine devam etmeye çağırdı.

Hükümetten Franck Riester, oylama öncesinde yaptığı açıklamada, “Ülkemiz için ciddi sonuçlar doğuracak kaba bir manevrayı, kabul edilemez bir manipülasyonu şimdiden kınamak istiyorum.” şeklinde görüşünü ifade etti.

CETA, Avrupa Birliği ile Kanada arasındaki ticaretin %98’inde gümrük vergilerini kaldırmayı öngören bir anlaşmadır. Ancak Fransız besiciler, özellikle et ithalatındaki düşük maliyet ve daha az katı üretim standartları nedeniyle anlaşmayı eleştirdiler.

Sol ve sağ partilerin bir araya geldiği bir ittifakla, Ekolojistler, Sosyalistler ve Cumhuriyetçilerin senatörleri anlaşmaya karşı çıktılar. Sosyalistler özellikle anlaşmadaki çevresel hedeflerin zayıflatılmasına karşı çıktılar. Senato’nun CETA’yı reddetmesi, Ulusal Meclis’in tekrar değerlendirmesi için geri dönmesi anlamına geliyor. Komünist grup, metni 30 Mayıs’ta parlamentoda incelemeye hazır olduklarını açıkladı ve “Ulusal Meclis tarafından CETA’nın reddinin onaylanması uygulamaya son verecektir.” dedi. Ancak, bir ulusal parlamento anlaşmayı reddederse, bu Avrupa genelinde geçici olarak uygulanmasını sorgulatacak.

Orduyla Su İşbirliği

Var’daki Canjuers askeri kampı, altı komşu komünle su bağlantısını 19 Mart Salı günü açarak Fransa’da bir ilk gerçekleştirdi. Avrupa’nın en büyük askeri kampı için yapılan bu proje, bölgedeki kuraklık dönemlerinde su sıkıntısını önlemeyi amaçlıyor.

France 3’ün bildirdiğine göre, 360.000 avroluk proje ile bir boru hattı bağlantısı kuruldu ve ortaklığın açılışı 19 Mart 2024 Salı günü yapıldı. Bu adım, askeri ve sivil yetkililerin iklim kriziyle mücadelede kararlılıklarını vurguluyor.

Draguignan Belediye Başkanı ve Dracénie Provence Verdon kentsel topluluğu Başkanı Richard Strambio açılışta şunları söyledi: “Kuraklık sorunu tüm bölgeyi ve özellikle de buradaki bazı toplulukları etkiliyor. Onları kurtarmaya gelmeliyiz. Vatandaşlarımıza içme suyu sağlamaktan başka seçeneğimiz yok. Bu bizim görevimiz.” Haziran 2023’te imzalanan anlaşma, belediyeler ve Avrupa’nın en büyük askeri kampı olan Canjuers kampı arasında gerçekleşti. Anlaşmaya dahil olan Bargemon Belediye Başkanı, ordu ile belediyeler arasındaki bu yenilikçi işbirliğinin Fransa’da su yönetimi alanında bir ilk olduğunu belirtti. “Köyümüzü içme suyu açısından kurtardı.” diyen belediye başkanı, geçen yıl 15 Ağustos’ta bağlantının yapıldığını ve iki gün içinde bir felaketin ve su şişesi dağıtımının önüne geçildiğini söyledi. Bölgedeki diğer kasabaların su ihtiyacını karşılamak amacıyla bölgede ikinci bir sondaj kuyusu açılması için çalışmalar devam ediyor.

Mouvement démocrate’ da Değişim Yok

MoDem’in kurucusu François Bayrou, yeniden başkan seçildi. Tek aday olan Bayrou, partinin kongresinde oyların %88.1’ini alarak üç yıllığına başkanlığa devam edecek. Blois’deki kongrede konuşan Bayrou, bu sonucun bir güven oyu olduğunu belirterek “geleceğimize olan inancın bir oylaması” olduğunu ifade etti. Partisinin yaklaşık 12,000 üyesi bulunan MoDem, Loir-et-Cher kasabasında düzenlenen kongresinde Cumartesi ve Pazar günü toplandı. Kongrede, Başbakan Gabriel Attal, Avrupa seçimleri için cumhurbaşkanlığı çoğunluk listesi başkanı Valérie Hayer ve Ulusal Meclis Başkanı Yaël Braun-Pivet’in konuşmaları bekleniyor. MoDem, hükümette dört temsilciyle yer alıyor: Marc Fesneau (Tarım Bakanlığı), Sarah El Haïry (Çocuk ve aile) ve Jean-Noël Barrot (Avrupa) ile Devlet Sekreteri Marina Ferrari (Dijital). Ayrıca, MoDem’in Emmanuel Macron’un göreceli çoğunluğuna dahil 50 milletvekili, dört senatör ve altı AP üyesi bulunuyor. Şubat ayındaki kabine değişikliğiyle ilgili olarak François Bayrou’nun hükümete katılacağı söylentileri olmasına karşın, Bayrou’nun gerçekte ekibe katılmayacağı ifade edildi.

Yücelhan Danacıoğlu

Kaynakça:

Emmanuel Macron flexes political muscle with boxing photos (Görsel Kaynakça)

Le Sénat français rejette l’accord de libre-échange Ceta entre l’UE et le Canada

« Voler à leur secours » : un camp militaire du Var partage son eau potable avec six communes

En France, les crimes et délits racistes, xénophobes ou antireligieux ont augmenté de 32 % en 2023

Plus de 200 000 préservatifs seront distribués au village olympique lors des JO de Paris-2024

François Bayrou réélu sans suspense à la présidence du MoDem


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu