Fransa’nın Nabzı

Fransa’nın Nabzı 122 (8.04.2023)

Paris Saint Germain – Marseille Gerilimi

Dordogne’de bir liseli, Olympique de Marseille forması giydiği için 2 sınıf arkadaşının saldırısına uğradı. Çocuğun burnunda kırık ve ağzında 3 dikiş var.

Grev, Eylemler ve Politika

Emeklilik Reformuna karşı eylem ve gösteriler 6 Nisan’da da devam etti.

Sendikalar, 13 Nisan Perşembe günü yeni bir grev ve gösteri günü ilan etti.

Fransız halkının %47’si, Marine Le Pen’in bir Cumhurbaşkanı statüsüne sahip olduğuna inanıyor. 2015’te bu rakam %30’idi.

Küçük Eyfel

1 Nisan’da Eyfel kulesinin bitişiğine Eifela isminde gerçek Eyfel kulesinin 10/1 ölçeğinde bir replikası yerleştirildi.

Bu yeni kulenin ayak kısmına yazılan notta ise “32 metre boyunda ve 23 ton ağırlığındayım. Annem çok sevindi” ifadeleri yer aldı.

Eifela 10 Nisan’a kadar Eyfel’in yanında kalacak.

Diğer Gelişmeler

GrandParisExpress’in 17. hattının şantiyesinde 22 yaşındaki bir işçi beton bloğun altında kalarak hayatını kaybetti. Bu, projenin başlangıcından bu yana 5. ölüm.

Fransız halkının %83’ü sınıf mücadelesinin bugün hala bir gerçeklik olduğuna inanıyor.

Paris’te bir restoranın kadınlar tuvaletinde, sahte duman dedektörlerine mini kameralar yerleştiren bir Thales mühendisi tutuklandı.

LGBT topluluğunun bayrak taşıyıcısı olduğu iddia edilen şarkıcı Bilal Hassani’nin Çarşamba akşamı Metz’deki eski bir kilisede yapılması planlanan konseri, yerel Katolik ve gelenekçi hareketler içindeki bir tartışma sonrasında iptal edildi.

Fransa’nın Nabzı isimli serimizi her hafta sonu sitemizden okuyabilirsiniz. Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Mert DEDECAN

Bir Musique

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu