Fransa’nın NabzıSeriler

Fransa’nın Nabzı 132

Fransa’nın Nabzı 132 – 03/03/2024

Fransa’nın Nabzı köşemizde bu hafta da sizlere siyasetten futbola en önemli gelişmeleri aktarmaya devam ediyoruz. Keyifli okumalar!

Kürtaj hakkını anayasal güvence altına alan tasarı Senato’da ezici bir çoğunlukla kabul edilerek geçti. Fransa, kürtaj hakkını anayasal güvence altına alan ilk ülke olmak için ilerliyor.


Aile Yardım Fonu (CAF), 8 Mart’a kadar süre verdi! 33 milyon kişinin bilgilerinin çalınmasına ilişkin açıklama yapan CAF, 8 Mart’a kadar şifrelerini değiştirmeyen vatandaşların hesaplarına erişim sağlayamayacağını duyurdu.“Rusya’nın kaybetmesi için gereken her şeyi yapacağız”

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’ya daha fazla askeri yardım gönderilmesini teklif etti. Rusya’nın Ukrayna savaşında yenilmesinin Avrupa’nın güvenliği için hayati önem taşıdığını ifade etti. Macron’un açıklamaları Kremlin’den ve NATO üyesi ülkelerden tepki aldı. Kremlin NATO Ukrayna’da savaşmak üzere asker gönderirse bunun çatışmayı kaçınılmaz hale getireceği uyarısında bulundu.

Fransa’dan Azerbaycan’a karşı Ermenistan’a destek! Fransa Savunma Bakanı Sebastian Lecorn, Azerbaycan’a karşı Ermenistan’ı desteklemek için hava savunma sistemi göndereceğini ve Ermenistan askerlerini eğiteceğini duyurdu. Bu çerçevede Erivan ve Paris arasında yeni bir savunma anlaşması yapıldı. Mart ayı itibariyle başlayan eğitimin ardından Fransız askerler periyodik olarak Ermenistan’a gidecek.


Fransa hükümeti halk sağlığı politikası sebebiyle sigara fiyatlarının Mart ayında da artacağını bildirdi. Paket başına 50 cent zam yapılacak. 

Başkent Paris’te onlarca çiftçi, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un katıldığı Uluslararası Tarım Fuarı’nı bastı. Macron’un istifasını isteyen çiftçiler ile polis arasında arbede çıktı. Çiftçilerin protestosu nedeniyle fuarın açılışı 1 saat ertelendi.

Fransız sinemasının en ünlü aktörlerinden 88 yaşındaki Alain Delon‘un silah ruhsatı olmadığı halde evinde 72 silah ve 3 binden fazla mermi ele geçirdi. Evinde bir de atış poligonu bulundu. 
Eiffel Kulesi 6 gün süren grevin ardından kapılarını ziyaretçilere açtı.

Gümrük görevlileri 6. yüzyıla ait Anadolu kökenli 7 bin daha önce satılmış olmak üzere 8 bin 597 sikke bulmuştu. Fransa resmi makamlarının 3 yıldır sürdürdüğü soruşturma sonucunda toplam değeri 1,5 milyon Euro olan sikkeler Türkiye’ye diplomatik yolla iade edilecek. 


Juventus’ta oynayan Fransız futbolcusu Paul Pogba doping kullanması sebebiyle 4 yıl futboldan men edildi.

Edanur Karadeniz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu