Fransa’nın Nabzı

Fransa’nın Nabzı 128 (15.07.2023)

Nahel ve Protestoların Ardından

Uluslararası Af Örgütü Nahel’in ölümünün “hukuksuz bir cinayet” olduğunu iddia ediyor ve Fransız polisinin ateşli silah kullanımının yeniden düzenlenmesi çağrısında bulunuyor.

Geçen haftalarda yaşananlardan sonra ise Fransa genelinde sessizlik hakim. Protestolara değil ama yağmaya ve kamu binalarına zarara katılanlar hakkında tutuklamalar sürüyor.

Devletin ise zarar gören işletmelerin hasarlarının tespiti ile beraber finansal desteği sürüyor. Eylemlere katılan gençlerin ailelerine ise finansal yaptırımlar hükümet tarafından gündemde.

Yer yer toplanmaların ise valilikler tarafından yasaklandığı görülüyor. Cinayeti işleyen polise destek amaçlı bir gösteri yürüyüşü yasaklandı örneğin.

Cezayir-Fransa

Reconquête hareketi lideri Marion Maréchal Le Pen şunları söyledi: “Cezayirlilerin %42’sinin Fransa’da hiçbir faaliyeti yok ve cezaevindeki ilk yabancı uyrukluları temsil ediyorlar. Biz Cezayir’in gündüz bakım merkezi değiliz”.

Öte yandan geçmiş haftalardaki olaylardan sonra Cezayir Devleti, Cezayir kökenli genç Nahel’in ölümünün ardından Fransa’ya vatandaşlarına yönelik “koruma görevini” hatırlatmıştı.

14 Temmuz Bayramı

Fransa’da ulusal bayram olarak kutlanan 14 Temmuz “Özgürlük, eşitlik, kardeşlik” sloganlarıyla anılan Fransız Devrimi’nin başlangıcı olarak sayılan Bastille Baskını’nın yıldönümünde kutlanıyor ve Bastille Günü olarak da anılıyor.

Bu yıl da ülke genelinde coşkuyla kutlandı.

“14 Temmuz Fransa’sı, Avrupa’da ve dünyada parlayan, kendi kaderinin efendisi olan egemen bir Fransa’dır.”

Napolyon Filmi

Joaquin Phoenix’in başrolünü üstlendiği Napoléon filminin fragmanı çıktı. Film 22 Kasım’da Fransa’da vizyona girecek.

Diğer Gelişmeler

Perşembe günü yayınlanan bir Elabe anketi, Fransızların %58’inin bu yaz tatile çıkmayı planladığını ortaya koyuyor. Bu tatilciler ortalama olarak 1656 Avro veya kişi başına 682 Avro’luk bir hane bütçesi planlıyor.

Benjamin Mendy Cuma günü Chester Crown Mahkemesinde tecavüz ve tecavüze teşebbüs suçlamalarından suçsuz bulundu. Anonimlerin yanı sıra, birçok tanınmış oyuncu da ona desteklerini gösterdi.

Fransa’nın Nabzı isimli serimizi her hafta sonu sitemizden okuyabilirsiniz. Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Mert DEDECAN

Bir Musique

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu