Sinema

Notre Dame ve Paris’in Önemi

Notre Dame ve Paris’in Önemi

Paris’in bir şehir olarak, ama aynı zamanda bir özne olarak hatta bir kutsal kişi olarak Fransa ve Fransızlar için önemine dair şu tarihi anekdotu anlatabiliriz.

2. Dünya Savaşı esnasında Hitler ülkeleri yavaş yavaş işgal ederek önce daha kuzeyden Hollanda ve Belçika’yı kuşattı ve bombalarla şehirleri yerle bir etti. Sıra Belçika’dan Fransa’ya gelmişti. Fransa’nın kuzeyinde Alman uçakları havalanmaya başladı. Lille gibi şehirler bu bombalamalardan çok etkilendi. Bu esnada savaş halen devam ediyor Fransa Almanlara direneceğini düşünüyordu.

Sıra kuzeyden daha da aşağıya Paris’e doğru geliyordu ve Hitler Almanya’sı havadan bombalamalarla ilerlemesini sürdürdü. Savaş uçakları Paris semalarında uçmaya başladıktan sonra ise Fransızlar buna dayanamadı. Bombalarla Paris’in yerle bir edilmesinden korktukları için ve hatta Paris’e kıyamadıkları için Almanlara teslim oldular.

İşte o Paris’in en sembolü, şehri koruyan en azizesi, gözdesi Notre Dame Katedrali 15 Nisan 2019’da Fransızların gözleri önünde yanmaya başladı.

Savaşmaktan ziyade teslim olmayı göze aldıkları Paris’in sembollerinden biri olan Notre Dame teknik bir sorundan ötürü alev aldı.

Yangın sonrasında Paris itfaiyesinden en az 500 itfaiyeci hemen bölgeye yönlendirildi. Ve bu yangın 9 saat sonrasında söndürülebildi. Çünkü yine en az hasarla şehir korunmak isteniyordu ve katedrale daha fazla zarar vermeden, ön, arka cephelerin yüzeylerini ve ince mimari dokunuşları kaybetmemek için itfaiye erleri titizlikle çalışmak zorundaydı.

2022 yapımı Netflix’te yayımlanan Notre Dame drama dizisi de Notre Dame yangını esnasında yaşananları itfaiyecilerin gözünden anlatıyor.

Roschdy Zem, Caroline Proust, Simon Abkarian gibi isimler başrolde.

Dizinin çatışma unsurları ise şunlardan oluşuyor.

Yangında katedralin içinde bulunan heykeller, statüler, freskler mi daha önemli yoksa yangını söndürmekle görevli olan itfaiyeciler mi? Bu sebeple itfaiyeciler sıklıkla kendi canları pahasına da olsa risk alıp almama konusunda çelişki yaşıyorlar.

Dizinin bir diğer çatışma konusu ise oğlunu ve 30 yıldır ekibindeki diğer itfaiye erlerini görev esnasında kaybetmiş itfaiye amiri general ve onun altındaki albay arasında yaşanan diyalog ve yer yer fikir ayrılıklarıdır.

Çünkü general olaya realist açıdan yaklaşarak daha fazla ekibinden kimsenin ölmesini istemiyor ve katedrali kurtarmak pahasına da olsa ekibini riske atmak istemiyor öte yandan albay ise dini okulda büyümüş, fakat okulda okurken haçını denize attığını görüyoruz. Fakat aynı albay yeni bir eve taşınacağı esnada duvarda eskiden asılı olan haçı gördüğü için o evi tutmaktan kendini alıkoyamıyor. Dolayısıyla albay inanma ve inanmama arasında gidip gelen ama inançlılığa daha yakın biriyken generalin kendini inançsız olarak konumlandırdığını biliyoruz.

Dolayısıyla yangın herhangi alelade bir binada çıkmadığı, şehri koruduğuna inanılan kutsal bir katedralde, hatta Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği esnada kafasında bulunan tacın Notre Dame’da saklandığı biliniyor, çıktığı için dini vurgular bu açıdan dizi için önemlidir.

Notre Dame de Paris Katedrali’nin restorasyonu halen ediyor. Seneye tamamen biteceği düşünülüyor.

Notre Dame demişken meşhur Notre Dame de Paris müzikali orijinal dilinde 5-21 Mayıs’ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gösterildi.

Mert DEDECAN

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu