Fransa’nın Nabzı

Fransa’nın Nabzı 130 (30.09.2023)

Fransa’nın Nabzı 130

Öğrencilerin Yurt Sorunu

Bordeaux ve Lille ardından Paris’te de Union Étudiante isimli öğrenci birliği, öğrenci yurtlarının yetersizliği sorununa dikkat çekmek üzere Ulusal Meclis önünde çadır kurdu.

https://x.com/unionetudiante_/status/1706673350527873306?s=20

Paris2024 Olimpiyatlarında Başörtüsü Yasağı

Spor Bakanı Amélie Oudéa-Castéra, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından yasaklanmamış olmasına rağmen Fransız sporcuların Paris2024 Olimpiyat Oyunlarında başörtüsü takamayacaklarını açıkladı.

BM, Paris2024 Olimpiyat Oyunlarında Fransız sporculara yönelik başörtüsü yasağına karşı çıkıyor: “hiç kimse bir kadına ne giymesi ya da giymemesi gerektiğini dikte etmemelidir”.

Nahel Protestoları ve Tutuklamalar

Pontoise savcısı, Haziran ayı sonunda Nahel’in ölümünü takip eden ayaklanmalar sırasında Persan’daki (Val-d’Oise) belediye binasını tamamen tahrip eden yangınla ilgili soruşturma kapsamında 26 Eylül Salı günü on sekiz kişinin tutuklanarak gözaltına alındığını duyurdu.

Ağustos ayından itibaren bu tutuklamaların sayısı 2000’I geçti.

Ermenistan Azerbaycan Gerilimi

Yaşananlara Fransız sağından Marion Marèchal şu tepkiyi verdi : Artsakh’taki Ermeni nüfusun topraklarından sürüldüğü bir dönemde Avrupa Birliği, Azeri gaz ithalatındaki artışı memnuniyetle karşılıyor. İğrenç.

Trenlerde Tahtakurusu

TGV treninde yeniden tahtakurusu şüphesi oluştu.

Bir hafta içinde üçüncü kez, yolcular SNCF TGV vagonlarında tahtakurularıyla karşılaştıklarını iddia ettiler. Hafta başında şirket, yolculara “TGV’lerimizde teyit edilmiş herhangi bir tahtakurusu vakası bulunmadığı” konusunda güvence vermişti.

https://x.com/Stephane_SNCF/status/1705513717385834730?s=20

Paris metrosunun 8. hattında çalışan bir makinist, kabininde tahtakuruları bulunduğunu bildirdi. Tren incelemeye alındı.

Paris Belediye Meclisi ise “tüm Fransa 2024 yılında Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanırken” hükümetten acilen tahtakurularıyla mücadele planı istiyor.

Düğünde McDonalds

Bir çift, Oise bölgesindeki düğünlerinde toplam 1.000 € karşılığında 300 McDonalds hamburgeri servis etti.

Damat, “Bunu bir şaka olarak seçtik (…) Ve hepsinden önemlisi, büyük bir bütçemiz yoktu” diye açıkladı.

https://x.com/CerfiaFR/status/1704825126091362620?s=20

Gözaltına Alınan Gazeteciler

Bir polis memuru tarafından öldürülen Amine Leknoun’un ölümüyle ilgili bir dizi makalenin yayınlanmasının ardından Libération gazetesinden üç gazeteci ifadeye çağrıldı.

Gazete yönetimi, gazetemiz “demokratik bir ülkeye yakışmayan bu kabul edilemez prosedürü kınamaktadır” açıklamasını yaptı.

Diğer Gelişmeler

Cinayetten yargılanan rapçi MHD için 18 yıl hapis istendi.

Éric Zemmour, CNEWS’de eşcinsellerin devleti “ideolojilerinin ve dolayısıyla kaprislerinin kölesi haline getirdiğini” söylediği için homofobik hakaretten 4,000 Avro para cezasına çarptırıldı.

Lille Belediye Başkanı Martine Aubry, yolsuzluk ve yasadışı menfaat teminine ilişkin bir ön soruşturmanın hedefinde.

Fransa’nın Nabzı isimli serimizi her hafta sonu sitemizden okuyabilirsiniz. Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Mert DEDECAN

Bir Musique

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu