Orta Doğu’da Bu Hafta Ne Oldu ?Seriler

Orta Doğu’da Bu Hafta Ne Oldu ? (25.10.2020)

Gaziantep’te, 1 milyon dolar değerinde olduğu düşünülen ve Suriye’nin Halep kentindeki bir müzeden getirildiği belirtilen İbranice yazılmış tarihi İncil ele geçirildi.

ABD destekli Kabil hükümetine bağlı güçler Afganistan’ın kuzeyinde bir medreseye hava saldırısı düzenledi. Bu medresede eğitim gören 12 çocuk ve eğitim veren bir imam öldürüldü; en az 18 çocuk ise yaralandı.

Yerel basında çıkan haberlere göre Irak güvenlik güçleri, IŞİD tarafından Kerkük vilayetinde öldürülen insanların toplu mezarlığını ortaya çıkardılar. Yerel yetkililer Dawood Al-Alouka köyünde IŞİD militanları tarafından öldürülen 45 kişinin kalıntılarını bulduğunu söyledi. Yerel adli makamlar kurbanları tespit etme çalışmalarına devam ediyor.

Avrupa Parlamentosu’ndan 222 milletvekili Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’ye “siyasi tutukluları” serbest bırakmasını ve “insan hakları ihlallerini durdurmasını” isteyen açık bir mektup gönderdi.

Milli İstihbarat Teşkilatı, Ürdün pasaportuna sahip Birleşik Arap Emirlikleri adına ajanlık yaptığı iddia edilen kişiyi Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde yakaladı.

Rached Khiari isimli Tunuslu radikal milletvekili, Fransa’da başı kesilerek öldürülen öğretmenin katlini haklı çıkaran bir mesaj yayınlamasıyla Tunus Terörle Mücadele Savcılığı tarafından ifadeye çağrıldı.

Öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı, cinayet emrini vermekle suçlayarak Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed Bin Salman’a karşı dava açtı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Suudi savcıların protestolarla ilgili bir kısmını çocukken işledikleri iddia edilen suçlarla itham edilen sekiz Suudi erkeğe idam cezası talep ettiklerini duyurdu.

Tarihte Bu Hafta

Taif Anlaşması 31 yıl önce 22 Ekim’de imzalandı ve bir yıl sonra Lübnan İç Savaşı’nın resmi olarak sona ermesine yol açtı. Anlaşma, Lübnan’ın siyasi normalliğe dönmesine ve egemen toprakları üzerinde yeniden otorite sağlamasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir güç paylaşım sistemi için yeni bir çerçeve belirledi.

24 yaşındaki iki çocuk annesi Nabi Elias kasabasındaki evinde ölü bulunmasının ardından insan hakları örgütleri işgal altındaki Batı Şeria’da aile içi şiddeti protesto ediyor.  Filistin Sivil Toplum Örgütleri Ağı, cinayetle ilgili endişelerini dile getirerek, politikacıları ve sivil toplumu Filistinli kadınları aile içi istismardan korumak için gerekli tüm adımları atmaya çağırdı.

Libya’da savaşan taraflar, Birleşmiş Milletler’in başkanlık ettiği Cenevre’de müzakerelere başladı. Görüşmeler, askeri yetkililerden oluşan iki heyeti bir araya getirdi.

İsrail ve Bahreyn resmi olarak diplomatik ilişkilere başladı. ABD’nin aracılık ettiği anlaşma bu hafta Bahreyn’in başkenti Manama’da imzalandı.

İsrail’in Maariv gazetesinin haberine göre, İsrail’in istihbarat teşkilatı Mossad’ın başkanı Yossi Cohen, İsrail ve Suudi Arabistan’ın barış ilişkilerini sürdürdüklerini ancak resmi diplomatik çerçevenin dışında kaldıklarını söyledi.

23 yaşındaki Mısırlı bir kadın, kendisini genç bir adamla samimi bir durumda gösteren gizlice çekilmiş bir sex videosunun sosyal medyada viral hale gelmesinin ardından kendini yakarak öldürdü. Kadın ağır yanıklarla ülkenin orta kesimindeki Giza’daki Al-Ayyat Hastanesi’ne sevk edildi, ancak geldikten kısa bir süre sonra hayatını kaybetti.

Guta’daki kimyasal saldırıyı yaşayan Suriyeli bir kız, 2020 Uluslararası Çocuk Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Enar olarak tanınan, ancak çevrimiçi olarak Noor olarak bilinen 10 yaşındaki kız, rejim güçleri tarafından şehrin uzun kuşatması sırasında Guta’daki koşullar hakkında farkındalık yaratmak ve acı çeken insanları göstermek için sosyal medyayı kullanmıştı.

İran’ın orta kesimindeki Necefabad kentinde İranlı bir kadın başörtüsü takmadan bisiklet sürdüğü için tutuklandı.

Yerel basında dün çıkan haberlere göre Iraklı bir kadın iki çocuğunu Dicle Nehri’nin kuzeyindeki bir köprüden attı. Bir güvenlik kamerası tarafından çekilen olayın görüntüleri sosyal medyada viral oldu.

1970 yılında Belçika’ya göç eden Iraklı bir mültecinin oğlu, ülkenin yeni Göç ve İltica Bakanı oldu.

Mert DEDECAN

Haftanın şarkısı

Haftanın filmi

Kaynakça

www.middleeasteye.net/fr

www.tr.sputniknews.com

www.middleeastmonitor.com

www.bfmtv.com

www.bbc.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu