Müzik

Fransızca Rap: Netflix, Prime Video, Disney+ İçerikleri

Fransızca rap, ABD’den ihraç edilen rapten sonra dünyada en çok dinlenen rap türü olmaya devam ediyor.

Bu başarının altında yatan ciddi sebepler var. Türkiye’de henüz karşılığını bulamasa da Fransızca rap her geçen gün kendini ispatlamaya devam ediyor.

Meraklılarına şöyle bir Spotify listesi bırakabiliriz:

Bu başarının farkına Netflix, Prime Video ve Disney+ vardı. Bu platformlarda yayımlanan Fransızca rap üzerine kurgulanan başarılı içerikleri sizler için derliyoruz:

Rhythm + Flow Fransa

İlk olarak 9 Ekim 2019’da yayımlanan bu rapstar yarışması, Cardi B, Chance The Rapper ve T.İ ‘nin jüri olduğu bir Amerikan rapstar yarışması olarak yayımlandı. Devamı niteliğindeki Rhythm + Flow: Fransa (Fransa Yeni Okul) rapstar yarışması ise 2022 yılında yayımlandı ve Niska, Shay ve SCH jüri üyeliğini üstlendi. Jul, Sofiane, Naps gibi isimler de desteklerini gösterdi. Nisha Paris’ten, SCH Marsilya’dan, Shay ise Belçika’dan genç yetenekleri topladı ve hepsi 100 bin avroluk ödül için yarıştı.

Her ne kadar seçmelerde çok adil olunmadığını düşünsem de yarışmayı kazanan kişinin bu ödülü hak ettiğini söyleyebiliriz.

Bu yapım Netflix’te yayımlandıktan sonra yarışmaya katılan rapçilerin hemen hemen hepsi tek başına rap şarkıları üretmeyi başardı ve kendi yolunu çizmeye başladı.

Nekfeu: Les étoiles vagabondes (Serseri Yıldızlar)

Netflix’te yayımlanan bir diğer içerik ise rapçi Nekfeu üzerine.

Son albümü Les Étoiles Vagabondes’un üretiminde geçirdiği sancılı yaratım sürecine odaklanan, şarkıları ortaya çıkarmak için ekibi ve arkadaş grubuyla dünyaya açılan gezilerini anlatan bu filmde rapçi Nekfeu’nün kişisel, psikolojik ve düşünsel hayatına davet ediliyoruz ve bu başarılı albümün nasıl ortaya çıktığını görüyoruz.

PNL Dans la légende

https://www.netflix.com/tr/title/81276508

Netflix’ten devam edecek olursak son yılların en parlak ve dinlenen rapçileri, iki kardeş (Deux frères) olan PNL’in Netflix’te yayımlanan görkemli rap konserini sıraya ekleyebiliriz. Youtube’da milyonları aşan klipleri ile PNL ikinci albümleri olan dans la légende ile büyük bir sükse yaptılar ve kariyerlerine devam ediyorlar.

Angèle

Tam olarak rap olmasa da rap ile pop arasında gidip gelen Belçikalı Angèle bilindiği üzere rapçi Romeo Elvis’in de kardeşi. Fakat Angèle’in başarısı abisinin başarısını gölgede bırakmış gibi gözüküyor.

Angèle’in müzik kariyerine odaklanan, bir anda nasıl büyük bir patlama yarattığını anlatan bu belgesel filmde; Angèle kendini anlatıyor, biz de izliyoruz.

Orelsan Montre Jamais Ça À Personne (Bunu Kimseye Gösterme)

Netflix’ten sonra Prime Video da bir içerik üretti ve bu sefer Caen’li rapçi Orelsan’ın hayatı belgeselle anlatıldı. Rapçi Stromae de belgesele röportajla katılanlardan biri.

Soprano à la vie à la mort (Sing or Die)

Marsilya’nın kuzey mahallerinden gelen, küçükken hafızlık ve müezzinlik de yapan, ülkesi Komorlar’ın gururu Fransız rapçi Soprano’nun hayatı Disney+’ta 4 bölümlük seri ile anlatıldı. Yaşadığı zorluklar, trajediler, ailesinin desteksizliği vs. yaşanılan süreçler tanıklıklar üzerinden ve Soprano’nun ekibindeki 3 arkadaşının da izlenimiyle sunuluyor ve ortaya başarılı bir yapım çıkıyor. Akhenaton, Zidane gibi sürpriz isimler de yapımda yer alıyor.

Sırada hangi Fransız rapçinin hayatı olur bilinmez ama bu listenin uzayacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Mert DEDECAN

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
EnglishFrançaisTürkçe