Fransa’nın Nabzı

Fransa’nın Nabzı 103 (18.09.2022)

Fransa’nın Nabzı 103 (18.09.2022)

Enerji Fiyatlarına Karşı Önlemler

Alsas başkenti Strasbourg’un çevreci  belediye başkanı, enerji tüketimini azaltmak için tartışmalı birçok önlem aldı. Muhalefet bunu, kritik bir mali durumu düzeltmek için “bir bahane” olarak görüyor. Bu önlemler arasında müzelerin bazı aralıklarla kapatılması, ısıtmanın azaltılması geliyor.

Buna ek olarak Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ise “bakım evleri ve kreşler hariç, kamu binalarının 18°C’ye ısıtılacağını” duyurdu.

Et Fiyatlarında Artış

Et fiyatları Fransa genelinde temmuz 2022’de %8,8 fiyat artışı yakaladı. Bunun üzerine bazı televizyon kanallarında “Et lüks bir ürün olabilir mi?” tartışması yapıldı.

Azerbaycan – Ermenistan Gerilimi

Ermenistan’a destek için Paris’te düzenlenen gösteri için yüzlerce kişi toplandı. Fransa ise en az 105 Ermeni askerinin hayatını kaybettiği yeni çatışmaların ardından BM’yi harekete geçireceğini duyurdu.

Avrupa Miras Günleri

Avrupa Miras Günleri 17 ve 18 Eylül’de gerçekleştirilecek. On yıl sonra ilk kez şenliklere katılan Eyfel Kulesi ve aynı zamanda geleneksel olarak Paris Belediye Binası, Ulusal Meclis veya Elysée Sarayı gibi bazı yerler bu yıl özellikle popüler yerler arasında olacak. Ön rezervasyonla ziyarete açılacak yerler ise doldu.

Başkan Adayının Yeni İşi

Yeni Anti-Kapitalist Parti’nin eski başkan adayı Philippe Poutou, Blanquefort’taki Ford fabrikasından kovulmasından üç yıl sonra, Le Film Français dergisine göre “Urban Dağıtım” adlı sinema şirketinde iş buldu. Kendisi aynı zamanda Bordeaux’nun belediye meclis üyesi olarak görevlerini yerine getirmeye devam edecek.

Philippe Poutou Le Parisien’e verdiği demeçte, “Filmlerin en iyi koşullarda gösterime girmesi için ön izlemeler ve tartışmalar düzenleyeceğim”. “Biraz militan bir faaliyet olacak: Küçük filmlerin küçük araçlarla var olması için savaşacağım” dedi.

Jean Luc Godard

Yeni Dalga’nın eşsiz figürü olan yönetmen, geçtiğimiz çarşamba günü 91 yaşında hayatını kaybetti.

Ailenin hukuk ve vergi danışmanı Patrick Jeanneret, “Bay Godard, tıbbi raporun şartlarına göre ‘birden çok engelli patolojiyi’ takiben gönüllü bir ölüm için İsviçre’de yasal yardıma başvurdu” dedi.

Diğer Gelişmeler

Fransız hükümeti cuma günü yaptığı açıklamada, Fransız Futbol Federasyonu (FFF) içindeki sayısız işlev bozukluğuna işaret eden bir soruşturmanın bir dergi tarafından yayımlanmasının ardından Fransız Futbol Federasyonu bünyesinde bir denetim ve kontrol görevi üstlendiğini duyurdu.

Senato bu aralar avlanırken alkol ve narkotik ürünler kullanılmasını yasaklayan bir tasarıyı görüşüyor.

İki Toulouse rapçisi Bigflo ve Oli Fransa’daki en güzel sesi seçen O Ses Fransa için jüri oldular.

Fransa’da Netflix kullananların 3’te 1’inin ücret ödemediği belirlendi.

Fransa’nın Nabzı isimli serimizi her hafta sonu sitemizden okuyabilirsiniz. Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Mert DEDECAN

Bir Musique
Kaynakça

mediavenir

www.bfmtv.com

www.leparisien.fr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu