Fransa’nın Nabzı

Fransa’nın Nabzı LV (28.08.2021)

Fransa’nın Nabzı LV (28.08.2021)

Fransa’ya Sığınan Afganlar

15 Ağustos’tan bu yana binden fazla Afgan Fransa’ya sığınırken, dernekler sığınmacılar için seferber oluyor. France Terre d’Asile ( sığınmacıları destekleyen ve sığınma haklarını savunan Fransız STK), 18 Ağustos Çarşamba’dan 20 Ağustos Cuma’ya kadar 150’si çocuk olmak üzere 450 kişiyi ilk karşılayan kurum oldu.

Derneğin başkanı “Fransız topraklarına ayak basar basmaz, otelde uyumalarına, sabah, öğle ve akşam yemeklerini yemelerine ve bir ekip sayesinde sağlık hizmeti almalarına izin verdik.” dedi.

Öte yandan aşının yaygın olmadığı bir ülkeden geldikleri için havalimanından indiklerinde PCR testlerini yaptırdıklarını belirtti.

Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre Fransız halkının %72’si Afgan mültecileri ağırlamaktan yana.

Yetkililer Taliban ile bağlantılı olduğundan şüphelenilen bir Afgan ve Fransa’ya gelen 4 akrabasını gözetim altına aldı ​​ve “özgürlük kısıtlaması” önlemlerine tabi tuttu.

Gözetim koşullarını ihlâl ettikten sonra tutuklanan diğer bir Afgan “bireysel bir idari kontrol ve gözetim tedbirine uymamak” nedeniyle 10 ay ertelenmiş hapis cezası aldı.

IŞİD’e Katılan Fransızlar

Ulusal terörle mücadele savcılığı (Pnat) 24 Ağustos Salı günü yaptığı açıklamada, iki çocuğuyla birlikte 2014 yılında Suriye’de IŞİD’e katılan bir Fransız kadının, Türkiye’den sınır dışı edilmesinin ardından 13 Ağustos’ta Fransa’da suçlanıp hapse atıldığını duyurdu.

İkisi Suriye’de doğan dört çocuğu, Çocuklar için Sosyal Yardım’a emanet edildi. 32 yaşındaki bu kadın, Cazeneuve protokolü kapsamında çocuklarıyla birlikte 10 Ağustos’ta Türkiye’den Fransa’ya geldi.

2014 yılından bu yana, iki ülke arasında eski İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve’nin adını taşıyan “Cazeneuve Protokolü” kapsamında Türkiye’den Fransa’ya yaklaşık 300 kişi iade edildi. Bu protokol Türk makamlarının elinde bulunan Fransız cihatçıların topraklarına dönüşünü koordine etmek amacı taşıyor.

Nice – Olimpique Marseille Maçında Yaşananlar

Geçen hafta Nice ile Olimpique Marseille arasında oynanan maçta tribünlerden Marseille oyuncusu Dimitri Payet’e atılan yabancı madde sonrasında Payet’in aynı maddeyi tribünlere geri atması ve bazı taraftarların da sahaya girmesinin ardından maç yarıda kalmıştı.

Hakem Benoit Bastien, sahadaki şiddet nedeniyle ikinci yarıda oyunu durdurdu. Marseille oyuncuları sahaya dönmeyi reddettiği için 3-0 hükmen mağlup oldular.

Maçın ardından Nice’deki yetkililer olaylarla ilgili soruşturma açarken, Fransa’daki politikacılar sorumlulara ceza verilmesi çağrısı yaptı. Öte yandan tribünlerden bazı kişilerin Nazi selamı yapmasının ardından Uluslararası Irkçılık ve Antisemitizmle Mücadele Birliği olayları Nice Savcılığı’na bildirdiğini açıkladı.

Sağlık Kartı Uygulamaları ve Laiklik Tartışmaları

İçişleri Bakanlığı’na göre, cumartesi Fransa genelinde Sağlık Kartı uygulamasına karşı 159.484 kişi gösterideydi. Bu hafta 7.si düzenlenen gösteri yürüyüşlerinde protestocular hükümetin kafe, bar, restoran, sinema gibi kamusal alanlarda aşı olduğunu gösterme zorunluluğu uygulamasına karşı yürüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, çeşitli afişlerle laiklik konusunda bir bilinçlendirme kampanyası başlatıyor.

Bu afişlerin bazılarında, “Malia Tidinia ve Paloma’nın aynı renkte giyinmesine izin verin. Bu laikliktir.” , “Romane Elyjah ve Alex’e inançları ne olursa olsun aynı eğitimi verin. Bu laikliktir.” yazıyor.

Çeşitli Haberler

Fransa genelinde doğalgaza 1 Eylül’den itibaren %8,7 oranında zam yapılacak.

Bir adam, komşularının jandarma olduğundan habersiz balkonunda 17 kenevir bitkisi yetiştiriyordu. “Kendi tüketimi için” yetiştirdiğini iddia eden adam ifade verdi ve jandarmalar bitkileri yaktı.

AİHM, 672 profesyonel ve gönüllü Fransız itfaiyecisinin COVID19’a karşı zorunlu aşılamaya karşı açtıkları davayı reddetti.

Irkçı söylemleriyle gündeme gelen Eric Zemmour başkanlık adaylığına hazırlanıyor. Mirabeau’ya seyahat eden yazar, sağı birleştirme “arzusunu” gizlemedi ve Marine Le Pen’in “asla kazanamayacağına” inandığını söyledi. Son ankette Eric Zemmour, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda oyların %7’sini alıyor.

Fransız futbolcu Benjamin Mendy, dört tecavüz ve bir cinsel saldırı suçlamasıyla karşı karşıya. Mendy, İngiliz mahkemeleri tarafından ilk kez dinlendikten sonra geçici olarak gözaltında. İddialar doğruysa, Manchester City oyuncusu birkaç yıl hapis cezası alma riskiyle karşı karşıya.

Mert DEDECAN

Bir Musique

Kaynakça

www.lci.fr

www.francetvinfo.fr

www.lemonde.fr

mediavenir

www.bfmtv.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu