Fransa’nın Nabzı

Fransa’nın Seçim Nabzı 94 (12.06.2022)

Fransa’nın Seçim Nabzı 94 (12.06.2022)

Yarın Fransa’da parlamento seçimleri yapılacak. Macron’un ve Le Pen’in partileri bir yana, ittifakla seçime girecek olan sol partilerin ne yapacağı merak konusu. Seçime dair kısa bir araştırma yapalım.

Bir kere 18 yaşın üstünde olan herkes seçmen listelerine otomatik olarak kaydoluyor. Bu yüzden seçmen kartına gerek yok. Bir kimlik ya da pasaport veya ehliyet yeterli oluyor.

Fransa ana karasında sandıklar sabah 8’de açılır ve büyükşehirlerde akşam 7 veya 8’de kapanır. Denizaşırı topraklarda ise cumartesi yani dünden oy verme işlemleri başladı.

Kazanırsa başbakan olması beklenen Jean Luc Mélenchon’un açıklamaları : “Pazar istersek, oy kullanmaya gidersek […] ülkemizin tarihini değiştirebiliriz. »

“Size bir günde cenneti yaşatacağız diyemem ama bir günde cehennemi söndürebiliriz.”

Macron ise Mélenchon’un ve ittifakı olan NUPES’un kazanması durumunda kendini başbakan olarak atamayacağını söyledi.

Eski başkan ve başkan adaylarından ise güncel partilere destek mesajları gelmeye devam ediyor.

Sosyalist Parti’nin eski başkan adaylarından Ségolene Royal, NUPES’a oy vereceğini açıklarken eski başkan Sarkozy ise Macron’u ve koalisyonunu destekleyeceğini bildirdi.

Eric Zemmour’dan ise Mélenchon değerlendirmesi geldi : “ Jean-Luc Mélenchon ‘polisi skeyim’ diyen bir rapçiye dönüştü.”

Son anketler :

Cuma günü yayımlanan bir ankete göre, 12 Haziran Pazar günü yapılacak olan yasama seçimlerinin ilk turuna 48 saatten az bir süre kala, iki ana kutup arasındaki farklar hala çok küçük.

La République en Marche (LRM), Horizons ve MoDem’i bir araya getiren koalisyon yani Macron ve diğer merkez partilerin koalisyonu %28 oy alırken

Yeni Ekolojik ve Sosyal Halkçı Birlik – NUPES yani sol ittifak %27

Le Pen’in partisi Ulusal Birlik %19

Le Pen’den daha da sağda konumlanan Eric Zemmour’un partisi olan “Yeniden Fetih” ise %5.5

Bu değerlendirmelerle aşırı sağ yaklaşık %24,5’e ulaşacak.

Öte yandan çeşitli diğer anketlere göre ise sol birlik 2 puanla önde götürüyor.

Diğer Gelişmeler

13 Kasım saldırılarının faillerinden Salah Abdeslam hakkında müebbet hapis istendi. Savcılık temsilcisi, “Sözlerine rağmen, gözyaşlarına rağmen ideolojisine sadık kaldı ve pişmanlık ifade edemedi” dedi.

Fransa’da üretilen 10.000 tondan az bal ile 2021 yılı “Fransız arıcılığının en kötüsü” oldu. (Ulusal Fransız Arıcılık Birliği)

Mert DEDECAN

Bir Musique

Kaynakça

mediavenir

www.bfmtv.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu