Fransa’nın Nabzı

Fransa’nın Nabzı XLVIII (3.07.2021)

Fransa’nın Nabzı XLVIII (3.07.2021)

2022 Cumhurbaşkanlığı Seçimi

Jean-Marie Le Pen, kızı Marine Le Pen’in başkanlık ettiği ve kongresini cumartesi ve pazar günleri gerçekleştirecek olan eski partisi Ulusal Cephe’nin (Front National) “erkekliğini” yeniden kazanmasını, yoksa partinin “kaybolmasını” umuyor.

Önceki 2 Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyların %1’inden biraz fazlasını alan Yeni Antikapitalist Parti lideri Philippe Poutou, üst üste üçüncü kez 2020 yılında başkan adayı olacak.

Covid Günlüğü : Zorunlu Aşı, Maske Kullanımı

Sağlık Bakanı Olivier Véran, aşı yaptırmayan Fransız halkının yüzde 20’sinin aşısını yaptıran yüzde 80’in normal yaşama devam etmesini engelleyemeyeceğini söyleyerek zorunlu aşı uygulamasını gündeme getirdi.

Fransızların %63’ü artık zorunlu olmasa bile açık havada maske takmaya devam ediyor.

9 Temmuz’da yeniden açılma iznine rağmen gece kulüplerinin %75’i kapalı kalacak.

Fransızlar pandemi döneminde aldıkları kiloları vermek istiyor. Bu kapsamda geçen yılın bu ayına göre spor salonlarına üyelik ve katılım %150 oranında arttı.

Fransa’nın EURO 2020’den Elenmesi

EURO 2020’de Fransa’nın elenmesine yol açan penaltı atışlarının yapıldığı Fransa- İsviçre maçının tekrarını isteyen bir dilekçe yaklaşık 200.000 imza topladı. Bu dilekçeye göre, İsviçreli kaleci Mbappé’nin şutu sırasında çizgisinde değildi ve kural ihlali oluştu.

Öte yandan Fransız halkının neredeyse %80’i teknik direktör Didier Deschamps’ın Fransa Milli Takımı’nın başında kalmasını istiyor. Eğer takımdan ayrılırsa, ankete katılanların %64’ü onun yerine Zinédine Zidane’ın atanmasını istiyor.

Diğer Gelişmeler

Çarşamba günü Landerneau jandarma ekiplerine teslim olan Tour de France’ın ilk etabında düşüşün sorumlusu olan seyirci halen gözaltında. Kendisinin evinde arama yapıldı.

Eşlerinin doğum yapmasının ardından 14 gün ücretli izine ayrılma hakları bulunan babaların babalık izinleri 28 güne çıkarıldı.

Fransızların %71’i ülkelerinde, özellikle banliyölerde adaletsizliklerin arttığına inanıyor.

Liberal Yahudilik hareketinin cumartesi günü bildirdiğine göre, 29 yaşındaki Iris Ferreira pazar günü Fransa’da atanan ilk kadın haham olacak. Hahamlığı bir kadına emanet etmenin Yahudi yasasına, uygun olmadığını düşünen gelenekçilerin ve Ortodoksların aksine, liberal Yahudiler, kadınların her alanda erkekler kadar haklara sahip olduğuna inanıyorlar.

Fransız makamları cuma günü altı derme çatma tekneyle Manş Denizi’ni geçip İngiliz kıyılarına ulaşmaya çalışan 29’u çocuk 111 göçmeni kurtardı. 2020 yılında 9500 kişinin bu tehlikeli rotadan karşıya geçtiği ya da geçmeye çalıştığı tahmin ediliyor.

Bu haftanın polemiği;  Emmanuel Macron, Elle Dergisi’ne verdiği bir röportajda, “toplumun yavaş yavaş ırksallaştığını görüyorum” diyerek, “herkesin kimliğine atıfta bulunduğunu” öne sürdü. “Ben evrenselci taraftayım. Herkesin kimliğine veya tikelciliğine atıfta bulunan bir kavgada kendimi tanımıyorum.” diye ekledi.

Geçen yıl sağlık krizi nedeniyle iptal edilen Cannes Film Festivali, bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek. Palais des Festivals ve çevresindeki otellerdeki hazırlıklar son sürat devam ediyor.

Cumhuriyetçi Milletvekili Annie Genevard, çarşamba günü Ulusal Meclis’de, resmi düğünlerde yabancı bayrakların gösterilmesini yasaklayan bir değişikliği savundu. “Fransız kökenli veya yabancı kökenli bazı aileler [düğünlerde] yabancı bayraklar sallıyor ve geleneklerini danslar ve gösterilerle gösteriyor” diyerek düğünlerde yabancı bayrakları yasaklamak istediğini dile getirdi.

Mert DEDECAN

Fransa’nın Nabzı isimli serimizi her cumartesi sitemizden okuyabilirsiniz. Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Bir Musique

Kaynakça

www.leparisien.fr

www.bfmtv.com

Mediavenir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu