Fransa’nın NabzıSeriler

Fransa’nın Nabzı XV (17.10.2020)

Koronavirüs ve sokağa çıkma yasakları

2. dalgayı yaşayan Fransa’da hafta boyunca 16-20 bin civarında seyreden vaka sayılarına karşılık çarşamba günü Macron’un açıklamalarıyla başta Paris’te olmak üzere birçok şehirde, bugünden başlamak üzere akşam 21.00’den sabah 06.00’ya kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Aynı zamanda kamusal alanda düğünler ve özel kutlamalar yasaklanacak.

Bu önlemlerin hayata geçmesinde 12 bin jandarma ve polis görev alacak.

Kısıtlamalara uymayanlara ise 135 avro para cezası uygulanacak.

Macron’a göre 2020 yılında 20 yaşında olmak zor…

Bu önleme Fransızların tepkisi genel olarak olumlu. Elabe isimli bir araştırma şirketinin çalışmasına göre Fransızların %62’si karara olumlu bakıyor.

Öte yandan Ulusal Sinemalar Federasyonu yetkililerden 21.00 gösteriminden sonra izleyicilerin evlerine dönmelerine izin vermelerini istiyor.

İsveçli aktivist Greta Thunberg Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u sözlerini tutmaya davet etti. Küresel ısınmaya karşı Fransa’nın üstüne düşen sorumluluğunu yerine getirmesini isteyen Greta, Avrupa ülkelerine 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik yeni hedefi iyileştirmek için ellerinden geleni yapmalarını salık verdi.

Dünyaca ünlü Fransız sanatçı Enrico Macias, 2022 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Marine Le Pen’in kazanması durumunda Fransa’yı terk edeceğini söyledi.

Fransa meclisinde Ermenistan kökenli bazı milletvekillerinin, Dağlık Karabağ’da Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan çatışmada Fransa’nın tarafsız kalmaması ve Ermenistan’a destek olunması gerektiğine yönelik talepleri gündeme geldi.  Bunun üzerine Fransa Dış İşleri Bakanı Jean-Yves Le Drian Ermenistan’a destek olmamız tarafsızlığıma gölge düşürür dedi.

Paris’te konut fiyatları aşırı düzeylerde seyretmeye devam ediyor. Sen Nehri kıyısında 6.5 m2 bir odanın satış fiyatının 134 bin avro olduğu bir anons sosyal medyada aşırı tepki gördü.

Bu sebeple Paris’e bir, bir buçuk saat mesafede olan çevre illerde yaşamak Fransızlar için daha cazip gelmeye başladı. Örneğin Paris’e bir buçuk saat mesafede bulunan Rouen’da bir evin m2’sinin fiyatı ortalama 2368 avro.

Hükümet, okullarda nefret gözlemevleri oluşturarak LGBT bireylere okuldan gelen ayrımcılıkla mücadele etmek istiyor. Kadın ve Erkek Eşitliği’nden sorumlu Bakan Elisabeth Moreno, bu Çarşamba günü LGBT + ayrımcılığına karşı zihniyetleri bir an önce değiştirmek için 150 önlem içeren ulusal bir plan sundu.

Toulouse’da bir Escape Game’in konseptinde, Macron’u öldürmek sunuluyor. Oyuncular Macron’u kaçıran ekip olarak olaya başlıyor ve macera devam ettikçe Macron’u öldürerek oyundan çıkış bir seçenek olarak sunuluyor. Bu oyun salonunun sahibi ise, kendisine yöneltilen eleştirileri reddederek, “Demokrasinin sınırlarını test ediyorum.” dedi.

Zinedine Zidane’ın da aralarında bulunduğu 90 kadar sporcu, spor salonlarının yeniden açılması için çağrıda bulundu.

Fransa sağında milletvekili Aurélien Pradié, okullarda Arapçanın seçmeli olarak sunulmasını bir hata olarak değerlendirerek, okullar nötür olmalı dedi.

Yapılan bir araştırmaya göre her 20 üniversite öğrencisinden 1’i hayatında bir defa cinsel tacize maruz kaldı.

Strasburg şehrinde ise şiddete uğrayan kadınların kurduğu savunma sporları merkezi oldukça ilgi topluyor.

Place de la Concorde yakınlarında duvarlara gamalı haçlar çizildi. Bunun üzerine bir kişi gözaltına alındı.

Mert DEDECAN

Kaynakça

www.bfmtv.com

www.lefigaro.fr

www.leparisien.fr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu