Fransa’nın Nabzı

Fransa’nın Nabzı 114 (14.01.2023)

Fransa’nın Nabzı 114 (14.01.2023)

Macron’un Açıklamaları

Devlet okullarında ve kolejlerde üniforma giyme zorunluluğunu getiren, RN tarafından masaya yatırılan bir yasa tasarısı perşembe günü meclise sunuldu.

Cumhurbaşkanı Macron’un eşi Brigitte Macron bu çarşamba günü “Le Parisien” tarafından yayınlanan bir röportajda “Okullarda üniformanın zorunlu olmasını destekliyorum.” dedi.

Öte yandan Emmanuel Macron, çarşamba günü yaptığı açıklamada, sömürgeleştirme için Cezayir’den “özür dilemek zorunda olmadığını” söyledi.

Fransa’da Emeklilik Reformu ve Grevler

Fransa’da emeklilik yaşı 62’den 64’e çıkıyor. Başbakan en düşük emeklilik maaşının asgari ücretin yüzde 85’ine yükseltileceğini söyledi. Böylelikle, en düşük emekli maaşı aylık yaklaşık 1.200 avro olacak.

Bu yasa tasarısının ardından birçok sendikadan 19 ocak için genel grev çağrısı geldi. Sendikalara göre o gün 1-2 milyon kişi sokaklarda olacak.

Başbakan Elisabeth Borne, CGT Petroleum’un emeklilik reformuna karşı ulusal seferberliğin ardından birkaç günlük grev çağrısının ardından sendikalara “Fransızları cezalandırmama” çağrısında bulundu.

Sol partiler kadar sağ partilerden de yasa karşıtı hamleler geliyor. Marine Le Pen’in partisi RN’den “Emmanuel Macron adaletsiz, yararsız ve etkisiz emeklilik reformuyla Fransızlara toplumsal savaş ilan ediyor! RN partisi mecliste olduğu kadar sokakta da buna karşı çıkacak.” açıklaması geldi.

Fransa Futbol Federasyonu ve Zidane

Daha önce taciz iddialarıyla da gündeme gelen FFF başkanı 81 yaşında Nöel Le Gräet, “Zinedine Zidane’ın kendisini aramaya kalkarsa telefonu açmayacağını” söylemesinin ardından görevden alındı.

Paris Metrosu’nun Durumu

Diğer Gelişmeler

Hükümet, alkol veya uyuşturucu etkisi altında yapılan avcılığı yasakladı.

Ünlü Fransız rapçi JUL, çocukluk hayalini gerçekleştiriyor. Kendisi Olympique de Marseille futbol kulübü ile bir ortaklık imzaladı. Futbolcuların formalarının kollarında “DP” logosu yer alacak. Bu sembol, rapçinin müzik şirketi “D’or et de Platine”i temsil ediyor.

Quebec asıllı şarkıcı La Zarra, 13 Mayıs’ta Liverpool’da düzenlenecek Eurovision 2023’te Fransa’yı temsil edecek.

Fransa’nın Nabzı isimli serimizi her hafta sonu sitemizden okuyabilirsiniz. Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Mert DEDECAN

Bir Musique

Kaynakça

www.bfmtv.com

leparisien

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu