Fransa’nın Nabzı

Fransa’nın Nabzı LVII (11.09.2021)

Fransa’nın Nabzı LVII (11.09.2021)

Kültür Sanat

Fransa, 88 yaşında vefat eden sinema efsanesi Jean-Paul #Belmondo’ya Invalides meydanında ulusal bir saygı duruşunda bulundu. Emmanuel Macron kendisini “bin yüzlü bir kahraman” diye selamladı.

Sürrealist komedileriyle tanınan yönetmen Quentin Dupieux şimdiden yeni bir film hazırlarken, bir önceki filmi “İnanılmaz Ama Gerçek” filmi henüz vizyona girmedi.

Dokuzuncu filmi “Incredible but True” henüz vizyona girmedi ve yönetmen onuncu filmi olan “Sigara Öksürük Yapıyor” filmi için rengarenk bir oyuncu kadrosunu bir araya getirdiğini Instagram’da duyurdu.

2022 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Pazar günü cumhurbaşkanlığı adaylığını resmileştirecek olan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, okulu önceliklerinden biri yapmak istiyor ve kitabında öğretmen maaşlarını beş yıllık bir dönemde “en az iki ile çarpmanın” mümkün olduğunu düşünüyor.

Marine Le Pen, seçilirse “otoyolları kamulaştırmak ve kamu yayıncılığını özelleştirmek” istiyor. Ulusal Cephe’nin başkanı, kampanyasını “özgürlükler” işareti altında yürütmeyi planlıyor.

Fransız halkının %59’u Emmanuel #Macron’un ikinci dönemde cumhurbaşkanlığına aday olmasını istemiyor.

2022 cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday olan aşırı sağcı köşe yazarı Éric Zemmour, Seine-Saint-Denis departmanını hedef aldı. Gazeteci, Eylül ortasında yayınlanacak olan Fransa Son Sözünü Söylemedi kitabında, Paris bölgesinin bu bölümünü dini bir sömürgeciliğin yabancı bir yerleşim bölgesi kurbanı olarak nitelendiriyor.

13 Kasım Saldırıları Davası

Paris ve Saint-Denis’te 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan 13 Kasım 2015 tarihli saldırıların davası açılıyor. 9 ay sürecek davada, saldırıların hazırlanmasında veya gerçekleşmesinde rol oynadığından şüphelenilen 20 kişi yargılanacak.

Mesleği sorulan #SalahAbdeslam, “IŞİD savaşçısı olmak için her mesleği bıraktım.” yanıtını verdi.

Salah Abdeslam, sanıkların Fransız adaleti tarafından “köpek gibi muamele gördüğüne” inanıyor.

Diğer Gelişmeler

Dünyanın en iyi birası Fransız birası seçildi. Merville’deki Flaman bira fabrikasından Sarı Anosteké, Dünya Bira Ödülleri’nin 2021 baskısında birincilik ünvanını kazandı.

Paris Temyiz Mahkemesi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın amcası Rıfat Esad’ın “kamu fonlarını zimmete geçirme ve kara para aklama” suçundan aldığı dört yıl hapis cezasını onadı. Geçen yıl Paris Ceza Mahkemesi, Rıfat’ı 1996-2016 yılları arasında işlediği suçlardan dolayı dört yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme ayrıca, Paris ve Lyon’daki birçok lüks mülk de dahil olmak üzere, 90 milyon € (106 milyon $) değerinde olduğu tahmin edilen Fransa’daki varlıklarına da el koydu.

Eylül 2020 ile Eylül 2021 arasındaki bir yıllık satışları analiz eden emlak değerleme sitesi Meilleur Agents bu süreçte hem büyükşehirlerde hem de orta ölçekli şehirlerde kiralık ve satılık fiyatlarının büyük oranda arttığını raporladı. Bu artışlar genel olarak %7-8 oranında seyrediyor.

Fransız futbolcu Benjamin Mendy en az 15 Kasım’daki duruşmaya kadar hapiste kalacak, burada tecavüz ve cinsel saldırı suçunu veya suçsuzluğunu iddia edecek. Dava ise 24 Ocak 2022’ye ayarlandı.

2022 Dünya Kupası Eleme Maçları’nda Fransa bu hafta Bosna Hersek ve Ukrayna ile berabere kalırken Finlandiya’yı 2-0 mağlup etti. Bu sonuçların ardından Fransa 12 puanla liderliğini sürdürüyor.

Kapatılan Jenerasyon Kimliği hareketinin eski sözcüsü Thaïs d’Escufon, göçmen karşıtı bir videonun yayınlanmasından sonra “halka açık hakaretten” iki ay ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı.

İçişleri bakanlığı, 2018’den bu yana radikalleştiğinden şüphelenilen 636 yasadışı yabancının sınır dışı edildiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Olivier  Véran, doğum kontrol haplarının artık 25 yaşına kadar tüm kadınlar için ücretsiz olacağını duyurdu.

Fransa’da eğitim-öğretim yılının başlamasından bir hafta sonra COVID19 vakaları nedeniyle şu anda 545 sınıf kapatıldı.

Salı akşamı Marsilya’da iki silahlı saldırı meydana geldi. Birincisi Porte d’Aix tarafında, ikincisi 13. bölgede Cité de la Renaude’de. İki kişi öldü, iki kişi de yaralandı.

Fransa’nın Nabzı isimli serimizi her cumartesi sitemizden okuyabilirsiniz. Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Mert DEDECAN

Bir Musique

Kaynakça

Mediavenir

www.bfmtv.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
EnglishFrançaisTürkçe