Dünyadan Politika-TarihPolitika-Tarih

Yannick Jadot kimdir? Greenpeace’den Avrupa parlementosuna yeşilden bir yol

Yannick Jadot kimdir? Greenpeace’den Avrupa parlementosuna yeşilden bir yol

Doğum ve Eğitim Hayatı

27 Temmuz 1967’de Picardie (günümüzde Hauts-de-France) bölgesinin Clacy-et-Thierret (Aisne) beldesinde doğan çevre aktivisti, solcu Yannick Jadot öğretmenlerden oluşan bir ailede büyüdü.

Paris-Dauphine Üniversitesi’nde ekonomi okuduktan sonra, Yannick Jadot, Asya ve Afrika’da uluslararası küreselleşme karşıtı bir STK olan Solagral’de çalıştı. Daha sonra derneklere olan ilgisini onu Burkina Faso ve Bangladeş’e götürdü.

1999’da Yeşiller Partisi’ne katıldı. 2002’de Greenpeace Fransa’nın kampanya direktörü olarak atandı. 2007’de Grenelle Çevre Forumu’nun ana müzakerecilerinden biriydi. Avrupa Ekoloji hareketine katılmak için 2008 yılında bu görevinden ayrıldı.

Siyasete Giriş

2009 Avrupa seçimleri sırasında Batı seçim bölgesinde, Daniel Cohn-Bendit liderliğindeki Europe Ecologie-Les Verts listesinin başında yer aldı ve Avrupa Parlementosu milletvekili seçildi. Avrupa Parlamentosu’nda uluslararası ticaret komitesinin başkan yardımcısı ve Yeşiller Grubu’nun koordinatörü oldu. Daha sonradan 2014 ve 2019’da yeniden seçildi.

2016 yılında EELV ön seçimlerinde Michèle Rivasi’ye karşı üstünlük gösteren Jadot, 2017 seçimlerinde ekolojistler adına meşaleyi taşıyan kişi ilan edildi. Bu sırada siyasi bir strateji için eski başbakan Manuel Valls’a karşı kazanan Sosyalist Parti adayı Benoît Hamon’u destekledi ve adaylıktan çekildi.

Mayıs 2019 Avrupa seçimlerinde Yannick Jadot liderliğindeki EELV listesi Avrupalıları şaşırttı ve oyların %13,47’sini alarak bu sandıkta üçüncü Fransız siyasi gücü oldu.

28 Eylül 2021’de, Jadot eko-feminist aday Sandrine Rousseau’nun karşısına çıkarak galibiyet aldı ve bu sayede tekrar çevre kutbuna aday gösterildi.

Özel Yaşam

Yannick Jadot iki erkek çocuk babasıdır ve hayatını araştırmacı gazeteci ve köşe yazarı olan Isabelle Saporta ile paylaşmaktadır. Kardeşi Thierry Jadot, ünlü bir iletişim ajansı olan Dentsu Aegis Network France’ın başkanıdır.

Tarık ASLANHAN

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
EnglishFrançaisTürkçe