Bu yıl 8.si düzenlenen Boğaziçi Film Festivali’nin sloganı, #HerŞeyeRağmen olarak belirlendi.

23-30 Ekim tarihleri arasında İstanbul Beyoğlu Sineması ile İstanbul Kadıköy Sineması’nda 30 ülkeden yaklaşık 60 kadar yerli, yabancı; kısa, uzun metrajlı filmler, sosyal mesafeli ve maskeli bir şekilde izleyiciyle buluşacak.

Festivalin açılış filmi ise “The Colour of Paradise”, “The Song of Sparrows”, “Muhammed” gibi filmlerle Türkiye’de de yakından tanınan İranlı yönetmen Majid Majidi’nin son filmi “SUN CHILDREN” olarak belirlendi.

Ulusal Uzun Metraj kategorisinde, Derviş Zaim’in “Flaşbellek”i, Orçun Benli’nin “Gelincik”i, Ercan Kesal’in “Nasipse Adayız”ı dikkat çekiyor.

Uluslararası Uzun Metraj kategorisinde ise 10 film yarışıyor. Bunlar arasında Antoneta Kastrati’in ZANA’sı, Svetla Tsotsorkova’ın SİSTER’ı, Manijeh Hekmat’ın BANDAR BAND’ı, Chiara Bellosi’in ORDİNARY JUSTİCE’ı dikkat çeken filmler olarak sayabiliriz.

Festival gala programında ise, Sun Children gibi Türkiye prömiyerini yapacak olan filmler, İngiliz yönetmen Dominic Cooke’un THE COURİER, Kanadalı yönetmen Philippe Falardeau’un MY SALINGER YEAR, İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof’un THERE IS NO EVIL filmidir.

Festivalde ayrıca 12 tane kısa film Ulusal Kısa Kurmaca bölümünde, 10 tane film ise Uluslararası Kısa Kurmaca bölümünde yarışacak.

Genç bir Suriyeli göçmenin İstanbul’daki ilk yılı, cezaevinde dünyaya gelen Seval’in yaşamı, kırklı yaşlarının başında olmalarına rağmen bir huzurevinde yaşayan ikiz kardeşler Tayfun ve Taykan’ın hayatları, 48 yaşında lisanslı futbolcu olan Azize’nin yaşamı, Adana’da güvercin besleyenlerin serüvenleri, Ulusal Kısa Belgesel kategorisinde karşımıza çıkıyor.

Son olarak 8 filmde Uluslararası Kısa Belgesel yarışmasında yarışacak.

Uzun süredir kapalı kalan sinema salonlarında yeni bir festivalin heyecanını yaşamak için, HerŞeyeRağmen sinema ile kalabilmek için bu festivalde yerinizi şimdiden almanız dileğiyle.

Mert Dedecan

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir