Politika-Tarih

Fransa’da Milletvekili Seçim Sonuçları

Milletvekili seçim sonuçları

Dün yapılan milletvekili seçim sonuçlarını, seçim sonrası atmosferi ve Meclis için önemli tarihleri sizler için derledik.

Sonuç

Macron, Mecliste mutlak çoğunluğa ulaşamadı. NUPES beklenen sonucu elde etti. Aşırı sağ, sansasyonel şekilde Bourbon Sarayı’na girdi.

Kesin sonuçlara göre, Macron’un desteklediği Ensemble grubu 246 koltuğun sahibi oldu. En büyük muhalefet ise 142 milletvekili alan sol ittifak oldu. Son seçimde 8 milletvekili çıkaran aşırı sağ ise bu seçimde 89 milletvekili çıkararak herkesi şaşırttı. Dördüncü sırada yer alan cumhuriyetçiler 64 milletvekili çıkarabildi. Geri kalan milletvekili koltuklarını ise koalisyonlara katılmayan sağ ve sol partiler aldı.

Son seçimlerde durum nasıldı?

Geçen seçimde Macron, 350 milletvekili ile tek başına iktidar olmuştu. Sol ittifak ise kurulamamıştı, herkes seçime kendi adaylarıyla girmişti ve 64 milletvekili çıkarabilmişti. Sağ ittifak (LR+UDI) 135 milletvekili çıkarmıştı. Aşırı sağ ise sadece 8 milletvekiline sahipti.

Gelecek Senaryo

Macron, 289 milletvekiline ulaşamadığı için tek başına aksiyon alamayacak. Bu sebeple, Meclisten bir grup ile anlaşması gerekecek. Fransa’daki herkeste hükümetin aşırı sağın eline geçebileceğine dair korku başladı. Bunun en kötü senaryo olacağı düşünülüyor.

Önemli Tarihler

20 Haziran’da milletvekilleri kayıt yaptırmak için Meclisin yolunu tutacak. Resmî fotoğraflarını çektirecekler ve Meclis eşarplarını teslim alacaklar.

22 Haziran’da milletvekilleri oturacağı grupları seçecek. Burada hangi grubun kaç milletvekili olacağını resmî bir şekilde öğreneceğiz.

28 Haziran’da milletvekilleri fiziksel olarak ilk defa Mecliste boy gösterecek. Aynı zamanda o gün Meclis başkanı seçilecek.

30 Haziran’da milletvekilleri komisyonlara katılacak. Bu komisyonlar Meclisin belli konulardaki çalışma gruplarıdır.

5 Temmuz ise seçim sonrası sürecin en önemli günü. 5 Temmuz günü milletvekilleri hükümete güvenoyu verecekler. Başbakan Élisabeth Borne, bütün Meclisin önünde hükümet planını anlatacak. Mélenchon grubu, hükümeti düşürmek için oylama yapacağını açıklamıştı. Bu oylamada hükümeti değiştirmek için 289 oy gerekli. Aynı zamanda cumhurbaşkanlığı grubu, mutlak çoğunluğu yakalamak için bir ittifak kurmaya çalışacak.

Tarık ASLANHAN

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu