Dünyadan Kültür-Sanat

Tasarımlarla Farklı Olmak

    Kıyafet tasarlamak modası hiç geçmeyecek bir iştir. Her zaman kendine gündemde bir yer bulur. Bunun iki sebebi vardır; biri insanların temel ihtiyaçlarından biridir giyinmek, diğeri ise insanların ilgi çekme isteği.
Bana göre; bu temel ihtiyaç diye bahsettiğimiz giyinmek, bu mesleğin ortaya çıkmasına sebep oldu. Ardından bu ilgi çekme isteği dediğimiz ikinci kısım ise bu mesleğin gelişmesine yol açtı. Buna ön planda olmayı sevmek de diyebiliriz. Çünkü eğer tasarım yapmayı seven ya da bunun eğitimini almış biriyseniz ya ilk denediğiniz şeylerden biri çok uçuk kaçık modellerdir ya da eğitmeniniz sizden bunu yapmanızı istemiştir. Her iki durumda da buna heveslenirsiniz. Sizden tasarım isteyen kişi, önce hayal ürünü gibi uçuk kaçık bir tasarım yapmanızı sonra da bunu dikilebilir bir hale getirmenizi ister çünkü bunu biri giydiğinde insanların ona bakışı önemlidir. Giyindiğiniz şeyin beğenilme ya da beğenilmeme durumu, şaşırtıcı olması vb. şeyler hep önemli ihtimallerdir. Yani hepimizin içinde küçük bir Lady Gaga yatıyor aslında ama hiçbirimiz farkında değiliz.
Dolabınızda dümdüz siyah ya da beyaz bir bluz bulduğunuzu düşünün. Okula ya da işe giderken giymeyi planlıyorsunuz ama giydiğiniz jean pantolonun üzerinde içinize sinmedi gibi. Giydikten sonra içinizden “ben bunu birkaç aksesuarla zenginleştiririm” fikri geçiyor. Buraya kadar işin şık görünme kısmıydı. Bunun üzerine her gün elinizin alıştığı o saç ve makyaj rutininizi de yaptığınız zaman içinizdeki o küçük Lady Gaga size el sallayıp memnuniyetini gösteriyor.
Hepimiz o eğitmenimizin siparişi üzerine ya da kendi isteğimizle çizdiğimiz o uçuk kaçık tasarımları hayata geçirmeyi istiyoruz aslında. Bütün bunlar bu anlamda kendimizi memnun etme çabası. Ayrıca bu ilgi çekme isteğinin bu seviyede kalması bana göre daha iyi. Çünkü insanlardaki bu istek, insanların farklılık yaratma konusunda hırslı olmalarına sebep oluyor ve bu da tatminsizliğe yol açıyor. E bu da doğal olarak peşinden mutsuzluk getiriyor.
Yani demek istediğim; herkes birbirinden farklı olursa kimse dikkat çekmez bilirsiniz.

Bahar ÖZGÜVEN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu